Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için seyahat edecek olan kişi öncelikli olarak iyi bir vize başvuru merkezi ile anlaşması gerekmektedir. Yunanistan bizimle komşu ülke olmasına rağmen konsolosluklar tarafından direkt olarak başvuru kabul edilmemektedir. Vize başvuru merkezi aracılığı ile başvuru kabul edilmektedir. Vize başvuru merkezinin hem konsolosluk hem de seyahat edecek olan kişi açısından oldukça büyük Olumlu yönleri bulunmaktadır. Vize başvuru merkezleri sayesinde seyahat edecek olan kişi emek ve zaman bakımından hırpalanma da hızlı bir şekilde vizesini çıkarmaktadır. Aynı zamanda konsolosluk ise iç işleyişinde bir aksaklık yaşanmamaktadır.

 Vize başvuru merkezleri direkt Yunanistan konsolosluğu Tarafından belirlenen firmalar olması sebebiyle güvenilir olan kurumlardır. Vize başvuru merkezlerinden biri olan vize işlem firması süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde takip edecektir. Bu vize başvuru merkezi sadece Yunanistan ülkesiyle alakalı değil birçok ülkeyle alakalı olarak vize işlemlerinde yürütmektedir. Vize başvuru merkezinin tecrübeli olması sürecin hızlı ilerlemesi ve olumlu olması adına oldukça önemlidir.

 Vize başvuru merkezleri burada aracı olan kurumlardır. Karar verecek olan tek yetkili merci konsolosun kendisidir. Konsolosluk vize başvurusu oynayabileceği gibi aynı zamanda reddetme hakkına da sahiptir noktaları reddetmesi durumunda ise kararını gerekçeli olarak açıklaması gerekmektedir. Seyahat edecek olan kişi bu gerekçeyi ortadan kaldırarak tekrardan vize başvurusunda bulunabilecektir. Bu anlamda seyahat edecek olan kişiye bu bilgi verilmelidir.

 Yunanistan ülkesine ülkemizden gerek turistik amaçlı gerek iş ve ticaret amaçlı birçok maksat ile gidilmektedir. Sadece kendi ülkemizde değil aynı zamanda dünya üzerinden birçok kişi Yunanistan’a gitmektedir. Ülkemizden baktığımız zaman ise Yunanistan bizim ile komşu olan bir ülkedir. Ülkemizden bu ülkeye günübirlik olarak kimlik belgesiyle geçiş mümkündür noktam ama kişi burada 24 saatten fazla kalması durumunda ise vize çıkarması gerekmektedir. Aynı koşullar Yunan vatandaşlar için de geçerlidir.

 Yunanistan Vize Randevusu

 Yunanistan vize randevusu için seyahat edecek olan kişinin öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir vize başvuru merkezine karar verdikten sonra bu vize başvuru merkezine internet sitesine girerek online işlemler kanal aracılığıyla vize randevusu oluşturabilirsiniz.

 Online işlemler bölümüne girince kişinin karşısına öncelikli olarak Yunanistan vize başvuru formu çıkacaktır. Yunanistan vize başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Bu formda beyan edilen bilgilere göre seyahat edecek olan kişinin bu ülkeyi gerçekleştireceği seyahatte herhangi bir yasal engelin olup olmadığına bakılacaktır. Aynı zamanda kişinin bu da beyan ettiği bilgilere göre vize türü istenilen evraklar ödemesi gereken harç ücreti belirlenecektir. Bu anlamda kişinin aklında herhangi bir soru takılması durumunda vize başvuru merkeziyle görüşmesi gerekmektedir.

 Yunanistan vize başvuru formu doldurulduktan sonra seyahat edecek olan kişi kendisi için uygun gün ve saatte randevu oluşturabilir vize başvuru merkezi daha sonrasında seyahat edecek olan kişiye gerekli olan evrakları mail olarak atacaktır. Seyahat edecek olan kişi bu evrakları randevu günü ve saatine kadar hazır etmesi sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önemlidir. Daha öncesinde Yunanistan ülkesine seyahat etmiş olan kişiler evraklarını posta yolu ile ulaştırabilir. Burada önemli olan konu sistem üzerinde kişinin biometrik verisinin olup olmadığı ile alakalıdır. Biometrik ve kişinin parmak izinin olması şeklinde tanımlanan veridir. Seyahat edecek olan kişinin ilk defa bu ülkeye seyahat etmesi durumunda farklı bir ülkeye seyahat etmiş olsa dahi evraklarını elden teslim etmesi ve biometrik verinin alınması gerekmektedir.

 Vize başvuru merkezleri burada aracı olan kurumlardır. Tek yetkili mercii karar verecek olan merci konsolun kendisidir. İyi bir vize başvuru merkezi ile anlaşmak sürecin hem olumlu olması adına hem de hızlı olması adına oldukça önemlidir.

 Yunanistan Vize Ücretleri

 Yunanistan vize ücretlerini etki eden birden fazla etmen bulunmaktadır. Burada en önemli etmenlerden bir tanesi seyahat edecek olan kişinin bu ülkeyi gerçekleştireceği seyahati hangi niyet ile gerçekleştiriyor olacaktır. Yani kişinin sahip olduğu vize türü ödemesi gereken vize harç ücretinin en çok etki eden etmenlerden bir tanesidir. Kişi turistik amaçlı bir seyahat düzenliyor ise farklı bir vize harç ücreti ticari amaçlı bir seyahat düzelmiyorsa farklı bir vize harç ücreti ödeyecektir.

 Seyahat edecek olan kişi kısa süreli mi yoksa uzun süreli bir seyahat gerçekleştireceği de vize harç ücretini etki edecektir. 90 güne kadar olan seyahatler kısa süreli 90 günü aşan seyahatler ise uzun süreli bir ödeme tutarına sahip olacaktır. Yunanistan ülkesine tek giriş çıkış işlemi mi yoksa birden fazla giriş çıkış işlemi yapılacağı da vize harç ücretini etki edecektir. Son olarak da seyahat edecek olan kişinin 18 yaşın altında olması ve üstünde olması durumunda vize ücreti etki edecektir.

 TC Vatandaşları Yunanistan Vizesinden Muaf Mıdır?

 TC vatandaşları Yunanistan vizesinden muaf değildir. Ülkemizden bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin çıkarması gereken bir evraktır. Ülkemizden yurt dışına gitmek isteyen kişiler öncelikli olarak pasaport çıkarmaktadır. Pasaport seyahat edecek olan kişinin ülke dışına çıkması için yasal bir engelin olmadığını göstermektedir. Ülkemizde pasaport çıkarma ile ilgili tek yetkili kurum nüfus müdürlüğü w. Nüfus müdürlüğü randevu sistemi ile pasaport vermektedir. Pasaport ülkemizde kişilerin statülerine uygun olarak verilmektedir. Ve bazı istisna durumlar ile vizesiz seyahate yapılmaktadır.

 Seyahat edecek olan kişi 4 pasaport türünden siyah yeşil ve gri renkli pasaportlarda birine sahipse ve de kısa süreli bir seyahat gerçekleştirmek istiyor ise bize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır. Ama kişiler bu pasaport türüne sahip olsa bile eğer ki uzun süreli bir seyahat gerçekleştirmek istiyor ise vize çıkarmak zorundadır. Ülkemizde son olarak çıkartılan pasaport türü ise bordo renkli pasaporttur. Seyahat edecek olan kişi Kısa süreli ya da uzun süreli seyahat fark etmeksizin vize çıkarması gerekmektedir.

 Yunanistan Vize Başvuru Evrakları

 Yunanistan vize başvuru evrakları konsolosluklar tarafından istenilen evraklar vardır. Bu evraklarda bazı durumlarda farklılıklar olabilmektedir. Vize başvuru merkezleri fark evraklarıyla alakalı olarak seyahat edecek olan kişiye bilgi verecektir. Yunanistan vize başvuru evrakları

  • Pasaport seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.
  • Vize başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
  • Vize harç ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat edecek olan kişinin aktif olarak kullandığı banka hesabının son 3 aylık dönemin olması gerekmektedir. İlgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
  • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahatin mali olarak karşılayabildiği göstermesi gerekmektedir. Bu durumdaki kişi genellikle teminat göstermektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi aynı zamanda e devlet üzerinden de alınabilecektir. E devlet üzerinden alınan çıktıların barkotlu olması gerekmektedir.
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel biometrik fotoğraf olması gerekmektedir.