Haziran 7, 2022

Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Vize nedir, nasıl alınır sorularına cevap bulmak için yazımızı okumaya devam edebilirsin. Bilindiği üzere yurtdışına çıkmak istiyorsan sadece pasaport sahibi olman yeterli değildir. Bununla birlikte gerekli olan vize, senin kurtarıcın olacaktır. Ülke geçişleri, sınırdan geçiş sırasında vize de almış olmanı isteyen ülkeler bu durumu şart kılmaktadır. Tamda bu sebeple vize ne demek, vize nasıl alınır, vize alma şartları, vize başvurusu nasıl yapılır vb. konular hakkında bilgi sahibi olman gerekir.

Vize nedir sorularına genel bir yanıt vermek gerekirse, vize en genel tanımıyla bulunduğun ülkeden bir başka ülkeye gitmek istediğinde, gitmek istediğin ülke konsolosluğundan alman gereken resmi izin evrakıdır. Bu sebeple öncelikle ilgili ülke konsolosluğuna müracaat etmelisin. Daha sonra konsolosluk müracaat sırasında verdiğin evrakları inceleyerek ülkeye girişe onay veya red verir.

Başka bir ülkeye giriş yapabilmek için mutlaka vize başvurunun onaylanmış olması gereklidir. Bu bağlamda konsolosluktan vize müracaat talebin olumlu sonuçlanmadığı takdirde, yasal olarak bahse konu ülkeye giriş yapamazsın. Tüm bunların yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti ile bazı ülkeler arasında özel anlaşmalar da vardır. Anlaşmalar uyarınca ilgili ülkelere giriş yaparken vize alman gerekmez.

Yukarıda belirtildiği gibi vize, son derece önemli bir belgedir. Bu önemli süreçte yanında olan Vize İşlem, tüm sorunlarını ortadan kaldıracak. Bu sorunların en başında gelen süreç takibi noktasında da hizmet vermekteyiz.

Vize İşlem olarak yer aldığımız bu süreçte başarılı bir vize danışmanlığı hizmeti sunmaktayız. Bu süreç boyunca tüm eksiklerinizi gidermeye çalışacağız. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçmeyi unutma.

vize-nedir

Vize Nasıl Alınır?

Hayati önem taşıyan vize belgesini almak için yapılacak işlemler her ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak vize işlemleri için yapılacak başvuru esnasında izlenmesi gereken aşamalar şunlardır:

 • Ülkeye geri dönüş tarihinden itibaren en az 6 boyunca geçerli olmak üzere pasaport alman gerekir. Bu nokta oldukça önemlidir. Aksi taktirde vize başvurun iptal edilir.
 • Sonraki aşama olarak vize başvurusu için konsolosluk tarafından istenen belgeleri hazırlamalısın. Bu evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi çok önemlidir. Eksik evrak sorunlu bir süreci meydana getirecektir.
 • Tüm evraklar tamam. Şimdi sırada vize randevusu işlemin var. Özellikle belirtmek gerekir ki vize randevusu için önerilen tarih, ideal olarak seyahate çıkmadan 1 ay öncesidir.
 • Başvuracağın bazı ülkeler e-vize aracılığı ile yapılan başvuruları da şahsen yapılmış müracaatlar gibi değerlendirip işleme alabilir. Bu sebeple randevu konusundaki gerekliliği, ilgili ülkenin ülke sınırları içerisindeki konsolosluğuna ait web sitesinden öğrenebilirsin.
 • En önemli aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Randevu günü geldiğinde tam randevu saatinde vize başvuru dosyasını, bütün evraklar tamamlanmış olarak konsolosluğa teslim etmen gerekir. Topladığın bu evraklar konsolosluk tarafından istenen müracaat formu, konsolosluğun istediği formatta yazılmış dilekçeler, konaklama belgeleri ve uçuş biletleri gibi belgelerdir.
 • Vize mülakatı sonrasında önce parmak izi verilir. Hayatında ilk kez vize alıyorsan parmak izi taraması yaptırman şarttır.
 • Vize başvuru ücreti yatırılır. Başvuru ücreti bazı ülkelerin konsoloslukları tarafından bildirilen ilgili banka hesabına yatırılmaktadır.
 • Vize başvurusunu takip etmen son derece önemlidir. Bu noktada Vize İşlem olarak tüm takip sistemini uygulamaktayız. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsin.
 • Vize alma işlemin tamamlanıncaya kadar elçilik ilave belge(ler) isteyebilir. Bu duruma hazırlıklı ol. Bu sebeple başvuru ücretinin yatırılmasından sonra elçilik tarafından verilen ‘’başvuru takip fişi’’ ile internet üzerinden ya da telefonla arayarak işlemlerinin hangi aşamada olduğunu takip etmelisin.
 • Belirtmek gerekir ki vize sonucunu almak için şahsen konsolosluğa gidebileceğin gibi senin adına işlemleri takip eden kişi ya da kurum da vize sonucunu alabilir. Zaman kaybını önlemek için senin yanındayız. Tüm işlemlerini bizimle halledebilirsin.

Yukarıda yer alan bilgilerin yanı sıra vize nereden alınır sorusuna değinmek gerekmektedir. Vize noktasında müracaat edebileceğin yetkili makamlar şunlardır:

 • Gitmek istediğin ülkenin Büyükelçiliğinde bulunan konsolosluk bölümü,
 • Başkonsolosluk
 • Konsolosluk
 • Ülkelerin Fahri Başkonsoloslukları ya da Fahri Konsolosluklarından da vize alabilirsin.

Vize alacağın sırada ilgili ülke konsolosluğu tarafından istenen belgeler gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterse de her ülke tarafından ortak olarak kesinlikle talep edilen belgeler/evraklar şunlardır:

· İkametgah belgesi

· Pasaport

· Biyometrik fotoğraf

· Evli bireyler için aile cüzdanı

· Mesleki durum belgesi

· Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

· Banka hesap dökümü

Özet:
Sosyal Medya'da Paylaş
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram