Slovenya Vizesi

blank

Slovenya ülkesine gitmek isteyen kişilerin çıkarması gereken zorunlu bir evraktır. Slovenya vizesi sadece konsolosluklar tarafından çıkarılabilen evraktır. Ama seyahat edecek olan kişi direk olarak konsolosluğa müracaat edememektedir. Slovenya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan vize başvuru merkezleri bulunmaktadır. Bu vize başvuru merkezleri seyahat edecek olan kişi için bu süreci yürütmektedir. Vize başvuru merkezleri konsolosluk tarafından belirlenen firmalar olması sebebiyle güvenilir olan kurumlardır.

Slovenya vize başvuru merkezlerinin çok fazla olması sebebiyle seyahat edecek olan kişi karar vermekte problem yaşayabilmektedir. Slovenya ülkesiyle alakalı olarak seyahat edecek olan kişi daha öncesinde bu vize başvuru merkeziyle kaç kişinin çalışmış olduğuna bakarak karar verebilir. Aynı zamanda seyahat edecek olan kişinin vize başvuru merkeziyle alakalı olarak yapılan yorumları da inceleyerek kararını verebilir. Slovenya vize başvuru merkezlerinden biri olan vize işten firması süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde yürütecektir. Bu vize başvuru merkezi sadece Slovenya ülkesiyle alakalı değil aynı zamanda birçok ülkeyle alakalı olarak size yardımcı olacaktır.

 Slovenya Vize Randevusu

 Slovenya vize randevusu için kişinin öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir vize başvuru merkezine karar verdikten sonra internet sitesine girerek sol üst köşede online işlemler kanalı aracılığıyla vize randevusunu oluşturabilir. Bu bölüme girdiği zaman kişinin karşısına öncelikli olarak Slovenya vize başvuru formu çıkacaktır. Slovenya vize başvuru formu eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Bu fon bu ülkeye seyahat etmek için kişinin herhangi bir yasal engelin olup olmadığını araştırıldı ve izin belgesi niteliği taşıyan bir formdur. Seyahat edecek olan kişinin seyahat etme gerekçesini vize türünü vize başvuruya bırakanların hepsi belirlenmesi bu forma göre olmaktadır.

 Slovenya vize başvuru formu doldurulduktan sonra seyahat edecek olan kişi kendisi için uygun gün ve saatte randevu oluşturabilir vize başvuru merkezi tüm bu işlemler bittikten sonra seyahat edecek olan kişiye gerekli olan evrakları gönderecektir. Seyahat edecek olan kişinin randevu günü ve saatine kadar istenen evrakları hazır etmesi sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önem teşkil etmektedir.

 Slovenya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Slovenya vizesinin kaç günde çıkacağı seyahat edecek olan kişi ile de alakalı olan bir durumdur. Çünkü burada kişiden istenen evrakların en kısa sürede tamamlanması çok önemlidir. İstenilen vize başvuru evrakları sadece seyahat edecek olan kişi tarafından temin edilebilecek olan evraklar olması sebebiyle seyahat edecek olan kişinin tamamlanması gerekmektedir. Seyahat edecek olan kişi vize başvuru merkezine evrakları teslim ettikten sonra vize başvuru merkezi 3 gün içerisinde konsolosluk binasına teslim edecektir.

 Konsolosluk kararını ortalama 15 gün içerisinde verecektir. Konsolosluk vize başvurusunda oynayabileceği gibi aynı zamanda reddetme hakkına da sahiptir. Reddetmesi durumunda seyahat edecek olan kişiye gerekçe belirtmesi gerekmektedir. Çünkü burada seyahat edecek olan kişinin bu gerekçeyi ortadan kaldırarak tekrardan vize başvurusunda bulunmak bulunmaktadır. Bu sebepten kaynaklı olarak hem yasal hakkı hem de bu gerek üzerinde düzenleme yapabilmesi için gerekçe belirtilmesi gerekmektedir. Konsolosluklar resmi tatillerde ve hafta sonlarında tatil olması sebebiyle seyahat edecek olan kişi seyahat planında bir aksaklık olmaması adına süreci bir ay öncesinde başlatması gerekmektedir. Vize başvuru merkezleri sadece aracı olan kurumlardır. Burada karar verecek tek yetkili mercii konsolosluğun kendisidir.

 Slovenya Vizesinden TC Vatandaşları Muaf Mıdır?

 Slovenya vizesinden TC vatandaşları muaf değildir. Ülkemizde genel anlamıyla muafiyet durumu sadece komşu ülkelerimiz ile mümkündür. Slovenya ülkesi de bizim için komşu bir ülke olmadığı için vize çıkarmak zorundadır. Ülkemizde yurt dışına çıkmak için gerekli olan ilk belge pasaport belgesidir. Pasaport belgesi ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır hatta nüfus müdürlükleri tarafından randevulu şekilde temin edilmektedir

 Pasaport ülkemizdeki kişilerin statülerine uygun olarak verilmektedir. Ülkemizde çıkarılan 4 farklı pasaport bulunmaktadır. Siyah yeşil ve gri renkli pasaportlar kişi belli istisna durumlar tanımaktadır. Bu kişiler bu pasaporta sahip olan kişiler seyahat etmek istedikleri ülkede eğer ki maksimum 90 güne kadar kalacak ise vize almalarına gerek bulunmamaktadır noktam ama seyahat edecek olan kişi bu pasaport türüne sahip olsa dahi eğer uzun süreli olarak bir seyahat gerçekleştirmek istiyor ise vize çıkarması gerekmektedir. Ülkemizde son olarak çıkarılan pasaport türü ise bordo renkli pasaport dur. Bu pasaporta sahip olan kişiler ise kısa süreli ya da uzun süreli seyahat fark etmeksizin vize çıkarması gerekmektedir.

 Slovenya Vize Ücretleri

 Slovenya vize ücretlerini etki eden birden fazla etmen bulunmaktadır. Bu anlamda seyahat edecek olan kişi vize harç ücretini yatırmadan önce vize başvuru merkezi ile görüşmesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait bir sistemleri bulunmaktadır noktayı seyahat edecek olan kişiyle alakalı olarak tüm veriler burada işlendikten sonra kişinin ödemesi gereken tutar belli olacaktır. Bu sebepten kaynaklı olarak ilk önce tutarını öğrenilmesi sonra da ödenmesi gerekmektedir.

 Slovenya vize ücretlerini etkileyen etmenlerden bir tanesi kişinin sahip olduğu vize türünden kaynaklanmaktadır. Seyahat edecek olan kişi bir öğrenci ise farklı bir vize harç ücreti turistik amaçlı gidiyor ise farklı bir vize harç ücreti ödeyecektir. Slovenya ülkesiyle alakalı olarak seyahat edecek olan kişinin bu ülkede ne kadar süre kalacağı da vize harç ücretini etmektedir. Kısa süreli seyahatlerde farklı bir vize harç ücreti uzun süreli seyahatlerde farklı bir vize harç ücreti ödenecektir.

 Slovenya ülkesine seyahat edecek olan kişilerin bu ülkeye tek giriş çıkış işlemi mi yoksa birden fazla giriş çıkış işlemi yapacağı da vize harç ücretini etki edecektir. Slovenya ülkesi ile alakalı olarak son olarak dikkat çeken etmen ise seyahat edecek olan kişinin 18 yaşın altında ve üstünde olması durumu olacaktır.

 Slovenya Vize Başvuru Evrakları

 Slovenya vize başvuru evrakları konsolosluk tarafından istenilen evrak vardır bu evraklar seyahat edecek olan kişi tarafından hazırlanmaktadır. Vize başvuru merkezleri aracılığı ile de konsolosluğa ulaştırılmaktadır. Slovenya vize başvuru evrakları

  • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahatin mali olarak karşılayabildiği göstermesi gerekmektedir. Bu genellikle kişinin teminat göstermesiyle mümkün olmaktadır.
  • Seyahat edecek olan kişinin geçerli bitmemiş olan bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
  • Vize harç ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir..
  • Seyahat edecek olan kişiye ait olan ve aktif olarak kullandığı banka hesabının son 3 aylık dökümünün olması gerekmektedir. Bu ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi aynı zamanda devlet üzerinden de alınabilecektir noktaya devlet üzerinden alınan çıktıların barkotlu olması gerekmektedir.
  • Pasaport geçerlilik süresi bitmemiş olan bir pasaporta ihtiyacı bulunmaktadır. Aynı zamanda son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay geçerliliği olması gerekmektedir.