Slovakya Vizesi

Slovakya ülkesine seyahat etmek isteyen ülkemizin vatandaşlarını çıkarması gereken zorunlu bir evraktır. Slovakya vizesi Slovakya ülkesinden alınan bir izin belgesi anlamına gelmektedir. Aynı zamanda bu ülkeyi siyasi olarak da tanımış olduğumuzun bir göstergesidir. Slovakya ülkesine gerek ülkemizden gerekse dünya üzerinden birçok kişi seyahat gerçekleştirmektedir. Burada herkesin bu ülkeyi seyahat etme gerekçesi birbirinden farklı olmaktadır. Ülkemizden de turistik amaçlı giden olduğu kadar iş ve seyahat amaçlı giden birçok kişi bulunmaktadır. Kişilerin bu ülkeye seyahat etmesi için bu ülkenin yetkili mercilerinden bir izin işleme gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişiden kaçak göçmen konumuna düşmektedir.

 Slovakya vizesi de önceki yıllarda seyahat edecek olan kişi tarafından düzenlenen ve planlanan bir süreci kapsamakta idi. Ama bu tarz problemler seyahat sürecinin uzamasına sebep olabiliyordu. Seyahat edecek olan kişinin yasal prosedürü hâkim olmasından kaynaklı olarak süreç çok fazla uzamakta ve olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir. Aynı zamanda konsolosluğuniç bünyesinde de çeşitli aksamalara sebep olunabiliyor idi tüm bu durumların önüne geçebilmek için Slovakya Konsolosluğu tarafından direkt olarak başvuru kabul edilmemektedir. Vize başvuru merkezleri belirlenmiştir. Bu Slovakya Konsolosluğu tarafından belirlenen firmalar olması sebebiyle güvenilir olan firmalardır.

 Çok fazla sayıda vize başvuru merkezinin olması sebebiyle seyahat edecek olan kişi karar vermekte oldukça problem yaşayabilmektedir. Bu sebepten kaynaklı olarak seyahat edecek olan kişi daha öncesinde bu vize başvuru merkeziyle anlaşmış ve seyahat etmiş olan kişilerin referans durumuna bakarak karar verebilir. Aynı zamanda internet üzerinden yapılan vize başvuru merkezleri ile alakalı olarak yorumları da inceleyebilir. Vize başvuru merkezlerinden biri olan vize işlem adlı firma süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde takip edecektir. Bu firma sadece bu iş ile ilgilenen bir firmadır. Ve sadece Slovakya ülkesiyle alakalı değil birçok ülke ile alakalı olarak da vize sürecini yürüten yürütmektedir.

 Slovakya Vize Randevusu

 Slovakya vize randevusu için kişinin öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir vize başvuru merkezine karar verdikten sonra seyahat edecek olan kişinin bu vize başvuru merkezinde internet sitesine girerek online işlemler kanalı aracılığıyla vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu bölüme giriş yaptığınız zaman karşınıza öncelikli olarak Slovakya vize başvuru formu çıkacaktır bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Bu formda beyan edilen bilgilere göre seyahat edilecek olan kişinin seyahat etmesi için herhangi bir engelin olup olmadığına bakılacaktır. Bu anlamda aklınıza herhangi bir durum söz konusu takıldığında vize başvuru merkezi ile görüşmeniz gerekmektedir.

 Slovakya vize başvuru formu doldurulduktan sonra sizin için uygun olan gün ve saatte randevu oluşturabilirsiniz. Slovakya vize başvuru merkezine size gerekli olan evrakları mail olarak atacaktır sürecin daha hızlı ilerlemesi adına evraklarınızı randevu günü ve saatine kadar hazır etmeniz gerekmektedir.

 Slovakya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Slovakya vizesinin kaç günde çıkacağı seyahat edecek olan kişiyle de alakalı olan bir durumdur. Slovakya ülkesine seyahat edecek olan kişinin başvuru evraklarını ne kadar sürede tamamlamış olduğu oldukça önemlidir. Slovakya vizesi için seyahat edecek olan kişi evrakları teslim ettikten sonra vize başvuru merkezleri 3 gün içerisinde konsolosluk binasında teslim edecektir. Konsolosluk ise kararını ortalama 15 gün içerisinde verecektir.

 Slovakya Konsolosluğu vize başvurusunu oynayabileceği gibi aynı zamanda reddetme hakkına da sahiptir. Reddetmesi durumunda size seyahat edecek olan kişiyi bir gerekçe olup bildirmesi gerekmektedir noktada çünkü seyahat edecek olan kişi bu gerekçeyi ortadan kaldırarak tekrardan vize başvurusunda bulunabilir. Aynı zamanda Slovakya Konsolosluğu hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmamaktadır. Bu sebepten kaynaklı olarak seyahat edecek olan kişinin evraklarını ve süreci bir ay öncesinden başlatması ve hazır etmesi gerekmektedir.

 TC Vatandaşları Slovakya Vizesinden Muaf Mıdır?

 TC vatandaşları Slovakya vizesinden muaf değildir ülkemizde genel anlamı ile bir muafiyet durumu söz konusu değildir. Ama burada kişinin seyahat etmesi için çıkarması gereken zorunlu bir evrak bulunmaktadır. Bu evrak karşımıza pasaport olarak çıkmaktadır. Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılan resmi bir evraktır. Bu evrak seyahat edecek olan kişinin ülke dışına çıkması için herhangi bir yasalengelin olmadığını belirtmektedir.

 Slovakya ülkesi ile alakalı olarak seyahat edecek olan kişinin de ilk öncelikli olarak pasaport temin etmesi gerekmektedir. Pasaport kişilerin statülerine göre verilen evraktır. Ülkemizde 4 farklı pasaport verilmektedir. Siyah yeşil ve gri renkli pasaportlar seyahat edecek olan kişi kısa süreli bir seyahat gerçekleştirmek istiyor ise bir vize muafiyeti söz konusu olmaktadır bu kişiler bu pasaporta sahip olsa dahi uzun süreli olarak bir seyahat gerçekleştirmek istiyor ise bu kişilerin vize çıkarması gerekmektedir. Ülkemizde son çıkarılan pasaport türü ise bordo renkli pasaporttur. Seyahat edecek olan kişi bu pasaporta sahip ise kısa ya da uzun süreli seyahat fark etmeksizin vize çıkarması gerekmektedir.

Slovakya Vize Ücretleri

 Slovakya vize ücretlerini etki eden birden fazla etmen bulunmaktadır. Burada en önemli etmenlerden bir tanesi seyahat edecek olan kişinin hangi gerekçeyle bu ülkeye gittiği ile alakalıdır. Seyahat etme gerekçesi aynı zamanda seyahat vize türünde belirlenmesine fayda sağlamaktadır. Seyahat edecek olan kişi bir öğrenci vizesine sahipse farklı bir vize harç ücreti ticari bir vizeye sahipse farklı bir vize harç ücreti ödeyecektir.

Seyahat edecek olan kişi 90 güne kadar olan seyahatleri kısa süreli seyahat kapsamında değerlendirilmektedir ve farklı bir vize harç ücret ödemesi gerekmektedir. 90 günü aşan seyahatleri ise uzun süreli seyahat kapsamında değerlendirilmektedir ve farklı bir vize harç ücreti ödemesi gerekmektedir.

 Slovakya ülkesine tek giriş çıkış işlemi mi yoksa birden fazla giriş çıkış işlemi yapacağınıza vize harç ücretini etki edecektir. Tek giriş çıkış işleminde farklı bir vize harç ücreti çoklu giriş çıkış işleminde de farklı bir vize harç ücreti ödenecektir. Aynı zamanda kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olma durumu da herkesin etmektedir.

Slovakya Vize Başvuru Evrakları

 Slovakya vize başvuru evrakları Slovakya Konsolosluğu tarafından talep edilen evraklardır. Bu evraklar seyahat edilecek olan kişi tarafından temin edilmesi ve vize başvuru merkezine teslim edilmesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezleri ise konsolosluk binasında teslim edecektir. Slovakya vize başvuru evrakları

  • Pasaport seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Aynı zamanda resmi bir evrak olması sebebiyle yırtık ve eksik sayfasının Olmaması gerekmektedir.
  • Slovakya vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize harç ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize başvuru merkezini komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeyi gerçekleştireceği seyahate mali olarak karşılayabildiği göstermesi gerekmektedir. Bu durumda genellikle kişi teminat göstermektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi aynı zamanda e devlet üzerinden de alınabilecektir noktaya devlet üzerinden alınan çıktıların barkotlu olması gerekmektedir.