Rusya Vizesi

Rusya vizesi bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler tarafından çıkarılması gereken zorunlu bir evraktır. Vize işlemleri siyasi olarak bir ülkeyi tanımış olduğumuzun da göstergesidir. Aynı zamanda Rusya ülkesinin yetkili mercilerinden alınan bir izin belgesi anlamı da taşımaktadır. Vize belgesi seyahat edecek olan kişi için seyahat edeceği ülkeye gidebileceğine yönelik olan bir belgedir. Ve yetkili mercilerden alınmak zorundadır. Aksi takdirde kişiler kaçak göçmen konumuna düşmektedir.

 Rusya ülkesiyle alakalı olarak ülkemizden çok fazla sayıda kişi bu ülkeye seyahat etmektedir. Bunlara baktığımız zaman ağırlıklı olarak seyahat edecek olan kişinin çalışma maksatlı daha çok gittiği gözükmektedir. Vize işlemleri seyahat edecek olan kişi tarafından eskiden yürütülmekteydi. Ama bu süreçte belli sıkıntılar yaşanıyordu vize işlemleri yasal prosedür gerektiren işlemler olmasından kaynaklı olarak sürecin yavaş ilerlemesi söz konusu olabiliyordu. Bu tarz durumların önüne geçebilmek adına da seyahat edecek olan kişinin işini kolaylaştırmak için artık vize başvuru merkezleri bulunmaktadır.

 Vize başvuru merkezleri konsolosluğun kendisinden belirlenen firmalar olması sebebiyle güvenilir olan kurumlardır. Seyahat edecek olan kişi öncelikli olarak iyi bir vize başvuru merkeziyle anlaşması gerekmektedir. Çok fazla sayıda vize başvuru merkezinin olması sebebiyle seyahat edecek olan kişi karar vermekte problem yaşayabilmektedir. Bu sebepten kaynaklı olarak da seyahat edecek olan kişi vize başvuru merkeziyle alakalı olarak daha öncesinde bu vize başvuru merkezi ile çalışmış olan kişilerin sayısına ve memnuniyet durumuna bakarak karar verebilir. Aynı zamanda vize başvuru merkeziyle alakalı olarak yapılan internet üzerinden yorumları da inceleyebilir.

 Vize başvuru merkezlerinden biri olan vize işlem adlı firma süreci sizin adınıza en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde takip edilecektir. Vize başvuru merkezinin içinde üye olması ve süreci iyi yönetmesi vize sonucunun olumlu olmasına ve işlemlerin hızlı olmasına sebebiyet vermektedir. Vize başvuru merkezleri burada aracı olan kurumlardır. Asıl karar verecek olan tek yetkili merci ise konsolosluğun kendisidir. Konsolosluk vize başvurusunu oynayabileceği gibi aynı zamanda reddedebilir. Reddetmesi durumunda ise kararını gerekçeli olarak açıklaması gerekmektedir.

 Rusya Vize Randevusu

 Rusya vize randevusu için seyahat edecek olan kişinin öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezine karar verdikten sonra seyahat edecek olan kişinin bu vize başvuru merkezinin internet sitesine girerek sol üst köşede online işlemler kanal aracılığı ile vize sürecini başlatması gerekmektedir. Bu bölüme girdiği zaman kişinin öncelikli olarak karşısına çıkacak olan evrak Rusya vize başvuru formu olacaktır. Bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.

 Rusya vize başvuru formu seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye seyahat gerekçesini aynı zamanda istenilen evrakların belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu belgede yapılabilecek olan herhangi bir yanlışlık ve eksiklik sebebiyle vizenin onaylanmasıdır gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu sebepten kaynaklı olarak titiz davranılması gerekmektedir. Daha sonrasında bu formdan sonra seyahat edecek olan kişi kendisi için uygun gün ve saatte randevu oluşturabilir. randevu işlemini tamamladıktan sonra vize başvuru merkezi tarafından kendisine gerekli olan evraklar mail olarak atılacaktır. Seyahat edecek olan kişi kendisinden istenen evrakları randevu günü ve saatine kadar hazır ettirilmesi çok önemlidir. Seyahat edecek olan kişi bu evrakları elden teslim etmesi gerekmektedir. Ama daha öncesinde Rusya ülkesi için vize çıkarmış olan bir kişi evraklarını posta yolu ile bulaştırabilir.

 Rusya Vize Ücretleri

 Rusya vize ücretlerini etki eden birden fazla etmen bulunmaktadır. Burada en önemli etmenlerden bir tanesi seyahat edilecek olan kişinin sahip olduğu vize türünden kaynaklanmaktadır. Seyahat edecek olan kişi bir öğrenci vizesine sahipse farklı bir vize harç ücreti ticari bir vizeye sahipse farklı bir vize harç ücreti ödeyecektir.

 Rusya vize ücretlerini etki eden diğer bir etmen ise karşımıza seyahat süresiyle alakalı çıkmaktadır. Kısa süreli vize harç ücretlerinde 90 güne kadar olan seyahatlerde farklı bir vize harç ücreti 90 günü aşan seyahatler ise uzun süreli vize harç ücreti olarak karşımıza çıkmaktadır. Rusya ülkesine tek giriş çıkış işlemi birden fazla giriş çıkış işlemi yapılacağı da vize harç ücretinin etki edecektir. Son olarak da seyahat edecek olan kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olma durumu da vize harç ücretini etki edecektir.

 Vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait bir sistemleri bulunmaktadır. Seyahat edecek olan kişiyle alakalı olarak tüm veriler burada işlendikten sonra seyahat edecek olan kişinin ödemesi gereken tutar belli olacaktır. Bu anlamda ilk öncelikle olarak vize başvuru merkezimiz ile görüşmeniz daha sonrasındaysa vize harç ücreti ödemeniz daha sağlıklı olacaktır.

 TC Vatandaşları Rusya Vizesinden Muaf Mıdır?

 TC vatandaşları Rusya vizesinden muaf değildir noktaya ülkemizde genel anlamda bir muafiyet durumu söz konusu değildir. Komşu ülkelerimiz ile günübirlik yapılan seyahatlerde bir vize muafiyeti durumu söz konusudur. Bunun dışında genel anlamıyla bir vize muafiyeti durumu söz konusu değildir noktam bazı istisna durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu da kişinin sahip olduğu pasaport türünden kaynaklanmaktadır.

 Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılan bir evraktır. Kişinin ülke dışına çıkması için yasal herhangi bir engelin olmadığını göstermektedir. Pasaport çıkarmak isteyen kişiler nüfus müdürlüğünden randevu alması gerekmektedir ülkemizde 4 farklı pasaport türü çıkarılmaktadır. Siyah yeşil ve gri renkli pasaportlar seyahat edecek olan kişi kısa süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise vize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır. Ama kişi var bu pasaporta sahip olsa dahi eğer uzun süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise vize çıkarması gerekmektedir. Ülkemizde son olarak çıkarılan pasaport türü ise bordo renkli pasaporttur. Seyahat edecek olan kişi kısa süreli ya da uzun süreli seyahat fark etmeksizin vize çıkarması gerekmektedir.

Rusya Vize Başvuru Evrakları

  • Pasaport seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerliliğinin olması gereken bir pasaporta ihtiyaç bulunmaktadır. Son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.
  • Rusya vize başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
  • Rusya vize harç ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasında eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir
  • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahatin mali olarak karşılayabildiği göstermesi gerekmektedir. Bu durum genellikle kişinin teminat göstermesiyle mümkündür.
  • Seyahat edecek olan kişinin aktif olarak kullandığı banka hesabı son 3 aylık dökümünün olması gerekmektedir. Bu ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi aynı zamanda devlet üzerinden de alınabilecektir. E devlet üzerinden alınan çıktıların barkotlu olması gerekmektedir.

Yukarıdaki evrak var Rusya vize başvuru evrakları olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yukarıdaki evraklara ek olarak da evrak talep edilme ihtimali bulunmaktadır. Bu genel kirlilikte kişinin vize türünden kaynaklanmaktadır. Vize başvuru merkezleri bu konuda seyahat edecek olan kişiye gerekli olan bilgileri verecektir.