Romanya Vizesi

Romanya vizesi ile ilgili en iyi içeriklerden biri olarak sizlere sunmuş olduğunuz Romanya vize işlemleri hakkındaki bütün bilgileri mutlaka ciddi bir vize firması ile gerçekleştirmeniz söz konusu olacaktır. Genel olarak bu ülkeden vize almak isteyen kişilerin birtakım önemli detayları bilmesi ve aynı zamanda Romanya ülkesinin vermiş olduğu vize tipleri hakkında da bilgi sahibi olması son derece büyük bir önem taşır. Vize İşlem vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları haftanın 7 günü ve 24 saati sizlerle birlikte olarak Romanya vizesi almak için merak ettiğiniz her soruyu sabırla cevaplayacaktır.

 Romanya vize tipi olarak hangisine başvuru yapacak olursanız olun genel olarak yapmanız gereken bir takım başvuru işlemleri aynı olacaktır. Bu konuyu kısaca özetlemek gerekirse ilk başta yapacağınız başvuru için talep dilekçesinin kesinlikle çok büyük bir rolü olduğunu ve aynı zamanda da Romanya ülkesinin vermekte olduğu vize tiplerinin Bu aşamada açıklanması gerektiği hususunda gerekli bilgiyi vermek gerekiyor.

 Uzun lafın kısası Romanya ülkesine vize almak isteyen kişilerin hangi vize tipini tercih edecek olursa olsun mutlaka bu konu ile alakalı olarak bir takım işlemlerden geçmesi son derece büyük bir önem taşır. Bu konuda da sizlere Romanya vizesi adlı bu makalemizde yardımcı olarak Romanya vizesi almak isteyen kişilerin neler yapması gerektiğini bir bir açıklamaktayız.

Romanya Vizesi Başvuru Randevuları

 Romanya vizesi başvuru randevuları Romanya ülkesine gitmek isteyen ve bu sebepten dolayı da vize alma işlemi yapacak olan vatandaşlarımız açısından son derece önemli bir işlem olarak karşımıza çıkar. Romanya vize işlemleri için bir başlangıç noktası olarak da kabul edilebilecek olan bu işlem her zaman için internet üzerinden yapıldığından dolayı çok kolay bir işlem olarak karşımıza çıkar ve gereklilik gösterir. Ayrıca Romanya konsolosluğunda ya da bir takım Romanya vize başvuru noktalarında uzun süre kuyruklarda beklemek yerine internet üzerinden bu işlemleri halletmek de bir takım işlerinizin daha çabuk halledilmesi ve aynı zamanda daha az yorulmanıza sebep olacaktır. Bu sebepten dolayı elinizi çabuk tutarak bir an önce Romanya vizesi ön başvuru formu doldurup Romanya Büyükelçiliği’ne bir mail atmanızda son derece büyük bir fayda vardır.

Romanya Vize İşlemleri Nasıl Oluyor?

 Romanya vize işlemleri nasıl oluyor konusu ile ilgili olarak pek çok kişi vize tiplerine bağlı olarak bir takım işlemler yapması gerektiğini bilmek zorundadır. Romanya ülkesinden vize almak istiyorsanız ayrıca Romanya ülkesinin hangi vize politikalarını uyguladığını ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında hangi pasaportlara ayrıcalık tanıdığını ya da hangi pasaportların mutlaka vize alması gerektiğini de araştırmanız gerekir. Bu sebepten dolayı sizlere bu yazımızda ilk başta Romanya vize politikası hakkında bilgiler vererek pasaport tipinize göre bu işlemleri ne şekilde yapıp yapmayacağınız konusunda bilgiler vereceğiz. Bu noktada şunu söylemek gerekir ki Romanya vizesi almak isteyen kişilerden Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportlarına sahip olanlarının işleri çok daha kolay olacaktır.

 Diplomatik pasaportlar zaten genel olarak diplomatik görüşmeler sebebiyle Romanya ülkesine sürekli bir şekilde gidiş geliş yapmaktadır. Bu sebepten dolayı da diplomatik pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Romanya ülkesine son derece kolay bir şekilde giriş yapabilir ve aynı şekilde hizmet ve hususi pasaportlardan da söz etmek mümkün olacaktır. 180 günlük bir süre içerisinde Romanya ülkesine söz konusu olan bu pasaportlar 90 günlük bir geçiş hakkı kazanırlar. Ulusal pasaport olarak geçen umuma mahsus pasaportların Romanya seyahati öncesi mutlaka bir vize işlemi yapmaları ve bu işlemlerin onaylanmasını sağlamaları gerekiyor.

 Romanya vize işlemleri için neler yapmanız gerektiğini sizlere çok kolay bir şekilde anlatacak olursak direkt olarak doğru şekilde bir vize talep dilekçesi yazmanız ilk olarak değinmek gereken konu olacaktır. Ayrıca Romanya vize işlemleri yapmak istiyorsanız mutlaka Romanya vize başvuru formu doldurarak bu konuda gerekli olan bütün belgeleri hazırlamanız gerekir. Romanya vize başvuru formu Romanya ülkesinin Konsolosluğu tarafından, vize talebinde bulunmak isteyen kişilerin tam olarak anlaşılmasını ve kim olduklarının belirlenmesini sağlayan bir anket gibi doldurulacak olan işlemdir.

Romanya Vizesi İçin Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 Romanya vizesi için başvuru belgeleri nelerdir diye soracak olursanız Romanya ülkesine yakın bir zamanda seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız umuma mahsus pasaportları için aşağıdaki belgeleri hazırlamak durumundadır diyebiliriz.

  • 1 adet güncel ve arkasındaki sayfalık boşluğu bulunan bir umuma mahsus pasaport €30.000 tutarında teminatlı bir yurt dışı seyahat sağlık sigortası poliçesi ve sağlık raporu
  • Romanya gidiş ve dönüş olmak üzere alınmış olan uçak biletleri ve otel rezervasyonları
  • 2 adet biyometrik ve renkli en az 6 ay öncesinden çekilmiş olan fotoğraflar
  • Romanya vizesi başvuru formu ve vize talep dilekçeleri
  • Parmak izi ve imza örnekleri
  • C kimlik kartının arka ve ön yüzünün fotokopileri
  • Romanya vize ücretlerinin ödendiğine dair banka hesap cüzdanı
  • Romanya seyahatinin giderlerinin karşılanabileceğine teminat göstermek amacıyla banka hesap dökümleri ve mal mülk tapuları
  • İkametgâh belgesi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
  • Savcılıktan alınmış olan bir iyi hal raporu

Romanya Vizesi Almak Kolay Olur Mu?

 Romanya vizesi almak kolay olur mu hususunda Romanya vizesi almak için başvuruda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız bir takım sorular sormaktadır. Eğer ki Romanya vizesi alacaksanız bu konuda çok büyük bir zorluk yaşamayacağınızı en baştan belirtmek isteriz. Çünkü bu ülke henüz daha Schengen sınırları içerisine girmemiş olduğu için bir takım zorlayıcı kurallar söz konusu değildir. Ancak yine de Romanya ülkesi, ülkelerine gelecek olan turist adayları için bir takım kriterler aramaktadır. Maddi durumunuzun yeterli olması ve vize belgelerinizin herhangi bir çelişki yaratmaması gibi bir takım durumlar bir araya geldiği zaman Romanya vizesini çok kolay bir şekilde alabiliyorsunuz.

Romanya Vizesi Ne Kadar?

 Romanya vizesi ne kadar konusu ile ilgili olarak belirli dönemlerde gelen zamlar ve birtakım vize çeşitlerinin esasları söz konusu olacağı için bu konuda mutlaka Vize İşlem Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile görüşme sağlamanız daha doğru olacaktır.

 Romanya Vizesi Ne Kadar Süre İçerisinde Hazırlanır?

 Romanya vizesi ne kadar süre içerisinde hazırlanır sorusunun yanıtını Romanya ülkesine vize almayı düşünen herkes merak etmektedir. Bu noktada Romanya vizesi ile ilgili olarak karşımıza çıkacak olan hazırlanması gereken bir takım evraklar yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi zorunlu bir durum teşkil eder. Bu sebepten dolayı da Romanya vizesi almak isteyen kişilerin bütün bu evrakları tamamlamak adına belli bir süreye ihtiyacı olacaktır. Bunun için genel olarak bir 15-20 gün öncesinden uğraşmaya başlamanız çeşitli resmi dairelerde işlerinizin uzamasına bağlı olarak gecikmeler söz konusu olabileceği için son derece büyük bir önem taşır. Daha sonra Romanya konsolosluğunda yapılacak olan işlemlerin ise bir haftalık ya da 3 iş günü kadar bir süresi olduğunu söylemek mümkün olacaktır.