Haziran 7, 2022

Öğrenci Vizesi

Öğrenci vizesi sıklıkla araştırılmaktadır. Ülkemizde ve dünyada yer alan öğrenci yoğunluğuna paralel olarak öğrenci vizesinin üzerinde durmaya çalıştık. Vize İşlem olarak yer aldığımız bu süreçte donanımlı hizmet kalitesi sunmaktayız. Aynı zamanda tüm vize çeşitlerinde başarılı bir süreç sunmaktayız.

Genel anlamıyla yurt dışına eğitim amacıyla giden öğrenciler için düzenlenen vize türüne öğrenci vizesi denir. Bu bağlamda Erasmus programı, dil kursu, lisans, yüksek lisans, doktora gibi akademik eğitimler için gideceğiniz ülkelere vize başvurusu yaparken öğrenci vizesi statüsünde başvuru yapmanız gerekir.

Öğrenci vizesi almak ve süreci başarıyla tamamlamak için tüm evraklarınızın eksiksiz ve özenli hazırlanması gerekir. Süreci başarıyla ilerletmemek dahilinde yurtdışında eğitim almanız mümkün olmayacaktır. Bu sebeple işinizi şansa bırakmayın ve bizimle iletişime geçin. Uzmanlarımız ile donanımlı bir destek vereceğimizden emin olabilirsiniz. Öğrenci vizesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilindiği üzere Avrupa Birliği ülkelerinden öğrenci vizesi almak istiyorsanız Schengen öğrenci vizesi için başvuru yapmanız gerekir. Özellikle Amerika’dan öğrenci vizesi almak istiyorsanız Amerikan Konsolosluğu aracılığıyla öğrenci vizesi başvurusu yapmanız gerekir. İngiltere’de eğitim alacaksanız direkt olarak İngiltere öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Bu bağlamda sürecin karışık olduğunu belirtmek gerekir.

Vize İşlem olarak tüm vize danışmanlığı işlemlerinizi başarıyla ilerletmekteyiz.

ogrenci-vize-evraklari

Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Tüm ülkelerde öğrenci vizesi için sunulan şartlar ve evraklar farklılık göstermektedir. Öğrenci vizesi alımı noktasında ülke bazlı bir örnekleme yapmamız gerekecektir. Bu noktada belirtmek gerekir ki eğitim alacağınız ülkenin konsolosluğundan istenilen evrakların listesini öğrenmeli ve eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız.

Amerika Öğrenci Vizesi: Amerika öğrenci vizesi temel olarak F-1 kodlu vize öğrencilerin başvuru yapması gereken vize türüdür. Bu bağlamda detaylı bilgiye erişmiş olmanız gerekmektedir. Temel olarak vize başvurusundan önce eğitim alacağınız okuldan kabul gelmiş olmalı ve kaydınızı yaptırmalısınız.

Belirtildiği gibi okuldan gelen kabul kağıdının ardından Amerika öğrenci vizesi için gerekli olan evrakları tamamlamalı ve Amerikan Konsolosluğu’ndan randevu alarak yüz yüze mülakata gitmelisiniz. Bu mülakatın son derece önemli olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Schengen Öğrenci Vizesi: İlk etapta hangi ülkede eğitim alacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu bağlamda eğitim alacağınız ülke Schengen ülkesi ise okula kabul mektubunuz ve orada kalacağınız süre boyunca masraflarınızın karşılanacağına dair belgelerinizin olması gerekir. Erasmus gibi vize usullerini analiz etmek ve öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi: İngiltere öğrenci vizesi oldukça önemlidir. Bilindiği üzere iki çeşit İngiltere öğrenci vizesi vardır.

 1. İlk örnek, 6-11 ay aralığında eğitim alacaksanız Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (Student Visitor Visa) için başvuru yapmalısınız. Bu noktada öğrenci ziyaretçi vizeleri uzatılamaz ve bu vizeye sahip öğrenciler çalışmaz.
 2. İkinci örnek ise 1 yıl ve üzeri eğitim amacıyla İngiltere’ye gidenler ise Tier 4 General Student Visa için başvuru yapmalıdır. Belirtilen vize uzatılabilir ve Tier 4 vizesine sahip öğrenciler haftada 20 saati geçmemek şartıyla çalışabilir.  

Öğrenci vizesi almak için gerekli tüm belgeler sıklıkla merak edilmektedir. Bu noktada Vize İşlem olarak gerekli tüm evrakların toplanması noktasında donanımlı hizmet sunacağımızı belirtmek gerekmektedir. Bu belgeleri belirtmekte fayda var.

Genel olarak ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de hemen her ülke tarafından istenilen öğrenci vizesi belgeleri;

 • Pasaport,
 • Öğrenci vizesi başvuru formu,
 • Okuldan alınan kabul mektubu,
 • Maddi durumu gösteren belgeler (tapu, ruhsat, banka hesap bilgileri vs.)
 • İkametgâh,
 • Vize harç makbuzu,
 • Dil tercih formu,
 • Diploma,
 • Seyahat sigortası,
 • Veli izni (18 yaş altı öğrenciler için),
 • İngilizce sınav sonuç belgesi,
 • Askerlik durum belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Vize sponsorluk dilekçesi,
 • Vize sponsorunun SGK dökümü,
 • Vize sponsorunun maddi durumu gösteren belgeleri,
 • İdari harç,

Yukarıda yer alan bilgilerin yanı sıra öğrenci vizesi almak istediğiniz ülkeye ve vize süresine göre istenilen belgeler değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda bu süreçlerde daima yanınızdayız. Bizimle iletişime geçerek donanımlı bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.

Öğrenci vizesi noktasında tüm detayları sizlere sunmaktayız. Tek yapmanız gereken bizimle iletişimde kalmak.

Öğrenci vizesi çıkarırken ödenmesi gereken birkaç farklı kalem ücret bulunuyor. Bu ücretler;

 1. Noter işlemleri için ödenecek ücretler,
 2. Vize harç ücreti
 3. Seyahat sigortası ücreti
 4. Yeminli tercüman ücreti
 5. Vize randevusu için ödenecek ücret.
Özet:
Sosyal Medya'da Paylaş
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram