Macaristan Vizesi

blank

Macaristan vizesi turistik olarak en çok tercih edilen yerlerden biri olan Macaristan’ı ziyaret etmek için almanız gereken vize türü olmaktadır. Bu vize türünde birçok aşama bulunduğundan süreçte zaman kaybı yaşamamak ve başvurunuzun reddedilmesi gibi durumları sağlayan koşullara uymak gerekmektedir.

Macaristan vizesi başvurusu, Macaristan vize başvuru belgeleri, Macaristan vize başvuru ücreti ve Macaristan vize başvuru merkezleri gibi birçok bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Macaristan Vize Başvurusu

Macaristan vize başvurusu yaparken seyahat süreniz ve seyahat nedeniniz önem arz etmektedir Macaristan vize başvurusu için Türk vatandaşlarından da vize istendiğinden prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir umuma mahsus bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları C tipi Schengen vizesi prosedürüne uymak zorundadır. Ancak hizmet ve hususi pasaport sahipleri veya Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport sahipleri ise 180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 günü aşmayan planları için seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Macaristan Vize Türleri

Macaristan vize türleri tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi seyahat süresine veya seyahat şekline bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler kişilerin orada ne amaçla ve ne kadar sürede bulunacaklarını gösterdiğinden önem arz etmektedir. Macaristan vize türleri arasında;

 • Macaristan C Tipi Vize
 • Macaristan turistik vizesi
 • Macaristan akraba aile veya arkadaş vizesi
 • Macaristan ticari vizesi Macaristan iş ve fuar ziyareti vizesi
 • Macaristan kısa süreli öğrenim ve staj vizesi
 • Macaristan kültürel ve sportif faaliyet vizesi
 • Macaristan konferans vizesi
 • Macaristan D tipi vize
 • Macaristan transit vizesi gibi vize türleri bulunmaktadır

Macaristan C tipi vize kısa süreli vizeleri temsil ederken Macaristan D tipi vize ise uzun süreli vizeleri temsil etmektedir kısa süreli vizeler 90 günü aşmamak koşuluyla verilmektedir.

Macaristan Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Macaristan’ın seyahat etmek isteyen kimseler Macaristan vize başvurusu için gerekli olan belgeler ile hazırlanmış olan dosyayı teslim etmek zorundadırlar. Belirlenen belgelerin yine belirlenen kurumlara gönderilmesi gerekmektedir. Hazırlanacak dosya içerisinde bulunan belgeler;

 • Seyahat süresinin bitişinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi daha bulunan pasaportun eklenmesi
 • Daha önceden alınmış ise Schengen vizelerinin fotokopisinin eklenmesi
 • Başvuru yapan kimsenin Macaristan vize başvuru formu
 • 6 ay içerisinde çekilmiş güncel beyaz fon üzerinde 3 buçuk çarpı 4,5 cm boyunda 2 adet biyometrik fotoğraf eklenmesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi eklenmesi
 • Davet üzerine gidildiği iddia edilen yetkili makam tarafından onaylanmış davetiyenin eklenmesi
 • Banka hesap dökümü
 • Seyahat süresinin bitişinden en az 15 gün sonrasını da kapsayan seyahat sağlık sigortası
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgileri
 • Evli kimselerin evlilik cüzdan fotokopisi
 • Var olan mülkün yani tapu kira kontratı veya araç ruhsatı gibi belgelerin fotokopisi
 • Çalışanlar için SGK işe giriş bildirgesi ve maaş bordrosu eklenmesi
 • Yine çalışanlar için işvereninden izin yazısı ve SGK hizmet dökümü
 • İş sahipleri için güncel şirket evrakları eklenmesi
 • Emekli kimseler için emekli maaşını gösteren belgelerin eklenmesi
 • Öğrenciler için öğrenci belgesinin eklenmesi gerekmektedir.

 

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan vize ücreti başvuruda bulunan kimsenin vatandaşlığına, başvuruda bulunduğu vize türüne ve seyahat süresine göre değişiklik göstermektedir. Tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi Macaristan vize ücretleri de konsolosluk harcını ve hizmet bedelini kapsadığından reddedilme durumlarında geri ödenmemektedir. 6 ve 12 yaş arası çocuklar için konsolosluk harcı alınmayan ülkeler arasındadır.

Macaristan Vizesi Değerlendirme Süresi

Macaristan vizesi değerlendirme süresi tüm evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde olduğu süreçte 7 iş günü olarak belirtilmektedir. Yabancı uyruklu vatandaşların vize talepleri ise kendi ülkelerinden olmadığı takdirde daha uzun sürelere yayılmaktadır. Ancak konsoloslukların resmî tatilde oldukları durumlarda veyahut da olağanüstü kapalılık durumlarında bu süre uzayabilmektedir. Böyle durumların yaşanmaması ve seyahat planının aksamaması için seyahat edilecek süreden en az bir ay önce vize başvurusu yapılması önerilmektedir.

Macaristan Vize Randevusu

Macaristan vize randevusu dikkat edilmesi gereken durumlar içermektedir. Bu işlemleri yapmadan önce seyahat planınızın tamamıyla ayarlandığından emin olmanız sizin için en uygun olacaktır. Çünkü seyahat amacınızdan tutun da konaklama sürenize buna bağlı olarak başvurduğunuz vize türüne kader tüm süreç sizin reddedilme demeniz için önem taşımaktadır.

Size uygun olan başvuracağınız vize türüne göre istenen evrakları eksiksiz ve birbirine uyumlu bir şekilde hazırlamanız kısa süre içerisinde gerekli yerlere teslim etmeniz tüm bu süreci hızlandıracaktır. Tüm bu belgeler hazırlandıktan sonra sizden vize ücretinin ödenmesi talep edilecek ve bu ücret ödemesi aşamasından sonra da randevunuz verilecektir. Randevu tarihini alırken resmî tatil günlerine dikkat etmeyi ve sizin gezimizden olabildiğince en erken günde randevu verilmiş olmasına özen göstermeyi unutmayınız.

Macaristan seyahatinizin masrafını karşılayabilecek yeterlilikte değilseniz ve seyahatinizi bir başkası karşılayacaksa bu durumu kanıtlayan nitelikte belgeler eklemeniz gerekmektedir. Bu belgelere sponsor dilekçesi adı verilmektedir. Çalışma ve sosyal durumunuzun yetmediği düşünülen ve bu yüzden talep edilen evraklar arasında yer alan sponsor evrakları işsizler ev hanımları ya da öğrenciler için vize sırasında istenen belgeler olmaktadır.

Macaristan Vizesi Başvuru Merkezleri

Macaristan vizesi başvuru merkezleri başvuru yapacak kimseler için kendisine en yakın bölgeyi seçebileceği önemli yerler olmaktadır. Konsolosluğun sizi vize başvurusu sırasında mülakata çağırabilir ihtimali olduğundan bu durumlara hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Aşağıdaki listede Macaristan vizesi için başvuru yapabileceğiniz bazı merkezler yer almaktadır;

 • Macaristan Ankara Büyükelçiliği

Adres: Adres: Sancak Mah. Layoş Koşut Cad. No:2 Yıldız-Çankaya / Ankara

Telefon: 0312 442 2273 

Ankara Büyükelçiliği yetki alanı arasında Ankara Nevşehir, Yozgat, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Bolu, Düzce, Çankırı, Kütahya, Zonguldak, Karabük yer almaktadır.

 • Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Büyükdere Caddesi, No: 171, Metrocity Millennium, A Blok, 6. kat, 34330 1. Levent / İstanbul

Telefon: 0212 317 9214

İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanı arasında Afyon, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, Uşak, Zonguldak, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Aydın, Balıkesir, İzmir, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ yer almaktadır.

 • Macaristan Antalya Fahri Konsolosluğu

Adres: Tuzcular Mah. Mescit Sok. No: 19 Kaleiçi / Antalya

Telefon: 0242 247 8039

Antalya Fahri Konsolosluğu yetki alanı arasında Antalya, Isparta ve Burdur yer almaktadır.  

 • Macaristan Trabzon Fahri Konsolosluğu

Adres: Maraş Caddesi, No. 6, İpekyolu İş Merkezi Kat: 5, Trabzon

Trabzon Fahri Konsolosluğu yetki alanı arasında Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Ordu ve Rize yer almaktadır.

 • Macaristan İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: Cumhuriyet Bulvarı, No: 203 K:7 Gündoğdu / İzmir

Telefon: 0232 421 28 61

İzmir Fahri Konsolosluğu yetki alanı arasında İzmir, Aydın, Çanakkale, Manisa ve Balıkesir yer almaktadır.

 • Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Adres: Naksan Holding 1.Organizasyon Sanayi Bölgesi, 18. Cad. No:13, 27120, Gaziantep

Telefon: 0342 211 22 44

Gaziantep Fahri Konsolosluğu yetki alanı arasında Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Mersin ve Osmaniye yer almaktadır.

Yukarıda belirtilen başvuru merkezi adreslerinden başvuru yapabilir veya alanında uzmanlaşmış yetkili ülke temsilcilerinin bulunduğu Vize İşlem merkezlerinden yardım talep edebilirsiniz.