Kanada Vizesi

blank

Kanada vizesi, Kanada’ya seyahat yapmak isteyen herkes için gerekli olmaktadır. Kanada gezisi yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da pasaport türleri olan bordo pasaport, yeşil pasaport, siyah pasaport veya gri pasaport türlerinden birine sahip olmak koşuluyla Kanada Büyükelçiliğinden Kanada vizesi başvurusu yapabilmektedir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği, ülkemiz sınırları içerisinde bulunana ve Kanada vizesi almak için gerekli koşullar sağlanıyor mu kontrol eden ve bu uygunluk durumunda onay veren temsil bölgesi olmaktadır. Bu elçilik aynı zamanda Kanada vatandaşlarının da çeşitli işlemlerini yani ölüm, doğum, evlilik, askerlik vb. işlerini de yönetmektedir. Göçmenlik başvurularının da bu temsilcilik üzerinden yapıldığı bilindiğinden Kanada ile ilgili herhangi bir durumda akla gelen ilk yer olmaktadır.

Kanada Vize Randevusu

Kanada vizesi almak için seyahat amacınızı doğru belirlediğinizden emin olmalısınız. Doğru belirlenmemiş seyahat vizeleri elçiliklerden onay almamaktadır. Kanada Büyükelçiliği vize başvurularını doğrudan kabul etmediğinden seyahat planı olan kimselerin yetkili olan vize merkezlerine giderek başvurularını yaptıkları bilinmektedir. Kanada vize randevusu direkt büyükelçilikten değil alanında yetkili ve bilgili kişilerin bulunduğu vize merkezleri hizmetleri ile alınmaktadır.

Her ülkeye yapılan vize başvurularında da olduğu gibi Kanada vize başvurusu için de en önemli koşullardan biri istenen belge ve evrakların eksiksiz ve birbiriyle uyuşuyor olmasıdır. Uyuşmayan ve farklı bilgi ve evraklar vize başvurusunun onaylanmamasına neden olabilmektedir. Ancak her ülkenin de kendine uygun formları bulunmaktadır. Kanada vizesi için Kanada vize başvuru formu eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

Kanada Vize Türleri

Kanada’ya seyahat etme nedeni alınacak Kanada vize türleri arasında değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Bunun nedeni Kanada Büyükelçiliğinin seyahat başvurusuna uygun olmayan tüm vize türlerine red veriyor olmasından kaynaklanmaktadır. Kanada vize türleri aşağıdaki gibi olmaktadır;

 • Kanada Turistik Vizesi
 • Kanada Öğrenci Vizesi
 • Kanada Ticari Vizesi
 • Kanada Aile Ziyaret- Arkadaş Ziyaret Vizesi
 • Kanada Oturum İzni Vizesi
 • Kanada Vatandaşlık Vizesi
 • Kanada Transit Vizesi

Kanada Vize Ücretleri

Vize başvurusu yaptığınız türe göre Kanada vize ücretleri arasında da farklılıklar görülmektedir. Kanada vize başvurusu evrakları arasında da bulunan ve Kanada Büyükelçiliği tarafından belirlenen bu ücretlerin istenilen kurumlara yatırılması gerekmektedir. Bu ücretlerin dekontları vize başvuru evrakları arasında yer almalıdır.

Kanada vize ücreti genel bir hizmet bedeli olarak alınmaktadır. Bu hizmet bedeli aracı şirketi de dahil olmak üzere tüm sistem gereksinimlerini karşılamaktadır. Bundan dolayı red alma durumunuzda bu vize ücretleri iade edilmemektedir. Red alma durumunuzda ikinci bir başvuru yapmadan önde reddedilme nedeninizi düzeltmiş olmanız gerekmektedir. Kararın doğru olmadığını düşündüğünüz durumlarda Kanada vizesi itiraz etme gibi hakkınız da bulunmaktadır.

Kanada Vizesi Geçerlilik Süresi

Kanada vizesi geçerlilik süresi, Kanada Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunan kişiler için önem arz etmektedir. Kanada vizesinin geçerlilik süresi vize türüne göre değişiklik gösterdiğinden genel bir cevap verilememektedir. Örneğin Kanada’da 6 aya kadar konaklama izni verilen vize türleri ticari, turistik veya aile arkadaş vizesi olmaktadır. Kanada’da 6 aydan daha fazla kalmak isteyen kimselerin uzun süreli vize başvurusu yapması gerektiğini unutmamalıdır. Uzun süreli kalma sebebi eğitim veya iş gibi sebepler olan kimselerin özellikle eğitim için oturum izni, iş için ise oturum izni veya çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Yetkili ve işinde bilgili olan kimseler tarafından yönlendirilen vize merkezlerindeki danışmanlık hizmetleri sizlere konaklama veya seyahat amacınıza göre başvurmanız gereken vize türü hakkında bilgi vermektedir. Vize türüne göre değişen evrak gereklilikleri için sizi bilgilendirir ve aynı zamanda süreciniz hakkında sizi aydınlatabilir.

Kanada Vize Değerlendirilme Süresi

Kanada vize başvuruları, Kanada Ankara Büyükelçiliği tarafından alındıktan sonra 10- 12 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Kanada vize değerlendirme süresi, evrakların eksik olma durumu veyahut da ek evrak talebine bağlı olarak uzayabilmektedir. Bu durumlar dışında konsoloslukta vize başvurusu yoğunluğu veya konsolosluğun resmi tatilde olması ya da konsolosluğun kapalı olmasını gerektiren olağanüstü durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. Tüm durumlar ihtimal olarak görüldüğünde Kanada vize başvurusu değerlendirme süresi bir buçuk ayı yani 35- 40 iş gününü görebilmektedir.

Bu sürenin uzaya bilme ihtimalini göz ardı etmemek için vize başvuruları seyahat edeceğinizin kesin olduğu tarihten en az bir ay öncesinden tamamlanmış olmalıdır. Aksi takdirde açıklanma süreniz gecikebilir ve seyahat planınızın gerçekleşmesini engelleyebilir. Bu durumların yaşanmaması için alanında uzman kimseler tarafından hizmet almanız önerilmektedir.

Kanada Vize Başvurusunda Dikkate Alınması Gereken Durumlar

Kanada vize başvurusunda bulunurken dikkate alınması gereken durumlar arasında evrakların vize türünüze uygun olduğundan emin olmanız bulunmaktadır. Kişi ait ıslak imza ve tarih atılmış olmalı ve bu şekilde sunulmalıdır. Eksik evrak görüldüğü takdirde gerekli evrakları kısa süre içerisinde ulaştırmanız gerekmektedir.

 • Vize seyahat türünüze göre seyahat bitişinin bulunacağınız süreden en az 6 ay daha geçerli pasaportunuz bulunmalıdır. Pasaportun yıpranmış, eski veya uygunsuz olması durumunda vizör etti gerçekleşebilmektedir.
 • Diğer ülkelerde de olduğu gibi Kanada vize başvuru formunu elde etmek için CIC yani Kanada vatandaşlık ve göçmenlik bürosu resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapan kişi adına hesap açılması gereklilikler arasındadır.
 • Online bir şekilde doldurulan ve iletilen vize başvuru formu tıpkı diğer evraklarda olduğu gibi eksiksiz ve tutarlı bir şekilde doldurulmuş olmalıdır. Kanada vize başvuru formunu sadece İngilizce veya Fransızca dilinde doldurmanız mümkündür. Bu formda yer alan kimlik bilgilerinizin pasaporttaki ile aynı olduğuna emin olmalı ve yine form içerisindeki tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde cevaplandırmalısınız. Bu form içerisinde bulunan e posta adresi bölümü doldurulması zorunlu bölümlerden biri olmaktadır.
 • Tüm gerekenleri yaptıktan ve tüm sorular eksiksiz cevaplandırdıktan sonra başvuru tarihini eklemeli, elektronik imza kısımlarını da eklemeli ve son bir kontrolden sonra formu onaylamanız gerekmektedir. Daha sonrasında oluşan barkodu herhangi bir hata oluşmadığından emin olarak aldığınız çıktı da baskı hatası olmadığını göz önünde bulundurarak iletmelisiniz.
 • Biyometrik veri gönderilmesi zorunlu olan Kanada 2021 yılında parmak izi uygulamasına da katılmıştır. Son 10 yıl içerisinde biyometrik veri gönderimi yaptıysanız bu işlemi tekrar yapmanıza gerek görülmemektedir. Ancak bazen bu kişilerden bile veri tekrarı istenebilmektedir. Biyometrik veri gönderimi için de alacağınız randevuyu yetkili kimselerin bulunduğu vize merkezleri sayesinde gerçekleştirmeniz mümkündür.
 • Kanada’ya giriş yapacağınız sırada tüm evraklarınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Görevli kimseler Kanada’ya giriş sırasında tüm belgeleri görmek isteyebilir. Ayrıca Kanada’da bulunacağınız tüm süre boyunca pasaportunuzu yanınızda ayırmamalısınız.

Kanada Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kanada vizesi için gerekli evraklar orada kalacağınız süre veya vize başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak temel vize başvuru evrakları arasında Kanada vize başvuru formu, pasaport biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, maddi durum beyan eden belge, vize talep dilekçesi, seyahatinizde konaklayacağınız yerin rezervasyon belgeleri, seyahat sağlık sigortası gibi belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin ve diğer tüm istenen evrakların eksiksiz ve usulüne uygun olması durumunda vize alırken bir sorun yaşayacağınız düşünülmemektedir.

Tüm bu sorunları yaşamamak için yetkili kişilerle hizmet veren Vize İşlem firmasından danışmanlık alabilirsiniz.