0553 716 03 25

vize işlem logo
Eylül 17, 2022

Kanada İş Başvurusu ve Göçmen Başvurusu 2022

Günümüzde pek çok kişi yurt dışına çıkma ve orada yaşama hayalleri kuruyor. Ülkemizde en çok rağbet gören dış ülke ise Kanada oluyor. Kanada, gerek refah seviyesi, gerek yaşam şartları olsun her anlamda dikkat çeken bir ülke. Bu nedenle her yıl yüzlerce kişi Kanada iş başvurusu hakkında bilgi edinmek istiyor.

Yurt dışında yaşamanın bilinen birçok farklı yolu var. Bunlardan en çok tercih edileni ise çalışma izni beraberinde yurt dışına yerleşmek. Hal böyle olunca da en sık yapılan araştırmaların arasında Kanada iş başvuru ön plana çıkıyor.

 Kanada istihdam gücü yüksek olan ülkelerin başında geliyor. Özellikle ülke nüfusu çok fazla değil. Bu durum doğrudan ülkeye olan işçi başvurusunu ön plana çıkarıyor.

Kanada’da çalışmak isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli husus; Kanada işçi alımı için ancak ülke ilan çıkardığı zaman başvuru yapılabilir. Bu alanda ülke diğer Avrupa ülkelerine oranla katı kurallara sahip. Bu yüzden ülkeye giriş ve çıkışlar için sert ve katı kuralların sizi bekleyeceğini bilmelisiniz. Bu kurallar etrafında işçi başvurusu yapabilirsiniz.

 İşçi başvurusu için mutlaka ülkeden belli bir talep lazım. Gelen talebe uygun olarak size neyin nasıl yapılacağını anlatacaklardır. Buna uygun olarak başvuru yapabilirsiniz. İşçi başvuru için mutlaka konsolosluk ile görüşülmesi gereklidir. Bunun dışında web alanındaki belli başlı sitelerden yardım alabilirsiniz.

 Kanada’ya işçi başvurusu yapmak için öncelikle size talep oluşması gerekir. Yani ülkeden işçi alımı için bir talep sunulması gerekir. Talep olmadığı takdirde ülkeye giriş yasak. Kaçak olarak giriş yapıldığı zaman da gerekli hukuk protokolü uygulanır. Bu yüzden daha önceden gerekli araştırmayı yaparak sürece başlamakta fayda vardır. Böylece daha kontrollü bir şekilde ilerleme kat etmiş olursunuz. 

Kanada’ya İşçi Olarak Gitmek 

Kanada bugün göçmenler açısından en popüler olan ülkeler arasında yer alıyor. Çünkü ülkede istihdam oldukça geniş bir seviyeye ulaşmış durumda. 

Kanada’da çalışmak için sadece size talep gelmesi gerekir. Kanada ayrıca maaş yani ödenek konusunda da oldukça yüksek bir rakam öder. Sosyal yaşam da oldukça gelişmiş bir alt yapıya sahip. Bu açıdan Kanada’da rahat bir yaşama da sahip olacağınızı bilmelisiniz. Üstelik kısa süre içinde sıfırdan başlayıp kendinizi toparlama imkânı da verilir.

 Bu kapsamda Kanada’ya iş başvurusu pek çok kişi tarafından yapılmaktadır. Kanada’da istihdam anında yapılır. Ülkeye günümüzde çok fazla işçi alımı yapılmaktadır. Bu alanda işçi alım kollarında farklılık söz konusu olabilir. Yani inşaattan fabrikalara kadar birçok alanda istihdam sunulur. İstihdam söz konusu olduğu zaman ülkede işçi sayısında azalma yaşanır. Bu azalmayı önlemek için dışarıdan işçi alımına başvurulur. İşçi alımı söz konusu olduğu zaman ise alınacak olan ülkelere başvuru yapılır.

 Özellikle en çok hangi ülkeden talep varsa o ülkeden daha çok işçi alımı yapılır. İşçi başvurusu kapsamında anında ilan çıkartılır. Bu ilanlar içinde belli başlı şarlar söz konusu olur. Öncelikle bu şartların yerine getirilmesi gereklidir. Bu şartlar sağlandığı zaman işçi başvurusu ilanına anında başvuru yapabilirsiniz. Başvurular genelde belgeler etrafında yapılır. Yani sizden istenen belgelerin toparlanması ile bu başvuruyu yapabilirsiniz. Kısa süre içinde de size dönüş sağlanır. 

kanada iş

İşçi Alımı için Evraklar 

İşçi alımı için ilk etapta onay alınması gerekir. Yani başvuru esnasında sizden istenen belgeler ne ise onlar sunulur ve arkasından onay sürecine girilir. 

Bu onay sürecinde Kanada iş başvurusu kapsamında kişinin belgeleri inceleme altına alınır. Öncelikle belgeler içinde kişinin kimlik bilgileri, sağlık raporu, sicil ve ikamet gibi bazı belgeler istenir. Bu belgelerin aslına ve doğru olup olmadığına bakılır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sonuç olumlu ise dönüş sağlanır. Genelde olumsuz sonuç söz konusu olduğu zaman da geri dönüş sağlanıyor.

Bu kapsamda işçi alımı yapılmaktadır. Ancak belgelerin zamanında teslim edilmesi gerekir. Yani işçi alımı için ilan çıktığı zaman belli bir belge tarihi sunulur. Bu belge tarihleri kapsamında sizden belgelerin hazırlanıp nereye teslim edileceği bilgisi sunulur. Bu tarih dışında belge teslimi söz konusu olursa eğer belgeler işleme alınmaz. Ayrıca belgelerde bir eksiklik de olmamalıdır. Yani her hangi bir eksiklik söz konusu olsa bile yine işlem yapılmaz. Diğer belgeler orijinal olsa bile eksik bir belgeden dolayı başvuru kabul edilmez. Buna dikkat ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Kanada’ya işçi başvurusu kapsamında süreç oldukça titiz ilerler. Bu süreç kapsamında sizden istenen işlemlerin eksiksiz yapılması bir gerekliliktir. Böylece kısa süre içinde işlemler tamamlanır ve size dönüş sağlanır. Aksi halde sürecin uzaması gibi bir durum da söz konusu olabilir.

Kanada’ya İşçi Başvurusu Kapsamında Ailecek Gitmek 

Kanada’ya işçi başvurusu yapılırken ailecek gidenlerde mevcut. Ancak ailecek gidilecek ise ailenin her bir ferdi için ayrı olacak şekilde bir raporlama yapılır. Yani her bir fert için belgeler ayrı ayrı istenir. Aynı şekilde belgelerin eksiksiz ve doğru bilgiler içermesi de gerekliliktir. Ailede bir ferdin bile aykırı bir bilgi içermesi sonucunda ülke işçi başvurusunu kabul etmez. Bu kapsamda başvuru yapılırken özellikle ailecek gidileceği belirtilmelidir. Sadece kişi bazlı başvuru yapılmamalıdır. Çünkü bu alanda toplu bir inceleme söz konusu olacaktır. 

Özellikle kaçak yollarla ve göçmen olarak gidilmesi halinde anında tespit sağlanır. Bunun sonucunda anında sınır dışı edilirsiniz. İşçi başvuruları çok fazla olduğu için süreç bu gibi durumlarda zaman alabilir. Ancak süreci yürüten kurum bunun için size gerekli bilgiyi verecektir. Siz de bu süre zarfında hangi belgelerin lazım olduğunu bilip bunları ayarlayabilirsiniz. Özellikle belge eksiliği söz konusu olursa başvuru süreci kapanır. İşçi alımları ailecek de yapılır. Bunun için başvuru alan kurum ile gerekli görüşmeyi sağlayabilirsiniz. Size ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi sunacaktır. 

Ailecek başvuru yapılırsa işçi başvurusu dışında oturma izninin de çıkarılması gerekir. Oturma izni, işçi başvurusu dışında işlenen farklı bir süreci kapsar. Bunun içinde ayrı bir işlem yapmanız gerekecek. Tüm bu işlemler uzun bir sürece yayılmaktadır.

Konuyla ilgili olarak her türlü sorunuzda bizimle iletişime geçebilirsiiz.

Özet:
Sosyal Medya'da Paylaş
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

İlgili Yazılar

Call Now Button