Ağustos 17, 2022

İtalya’ya Gitmek İçin Neler Gerekli? 2022 İtalya Vize İşlemleri     

İtalya’ya gitmek için neler gerekli? Avrupa birliği ülkelerinden biri olan İtalya çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Roma imparatorluğunun en yoğun eserlerini bu güzel ülkede bulmak mümkündür. Genelde turizm kaynaklı olarak çok sayıda insan bu ülkeyi ziyaret etmektedir. 2018 yılında ise İtalya’ya giden turist sayısı, 63.2 milyon olarak kayıtlara geçmiştir. O halde İtalya’ya gitmek için neler gerekli, gelin bu konuyu birlikte araştıralım.

Hemen whatsapp iletişime geçin.

italya vize işlemleri

Umuma Mahsus Pasaport hamili olan vatandaşların bu ülkeye gitme konusunda vizeye tabi olduğunu bilmek gerekir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili tür vatandaşlarının belli bir süreliğine de olsa vizeden muaf olduğunu belirtmek gerekir. Bu süre 180 güm içerisinde olmak kaydı ile 90 gün olarak sınırlandırılmıştır.

İtalya bir Avrupa Birliği ülkesidir ve 3. Diğer ülkelerden bu ülkeyi ziyaret edebilmek için Schenhgen vizesi gereklidir. İtalya vize işlemleri için gerekli olan her bir evrakını yetkili kurumlardan almak ve eksiksiz olarak vize başvurusu yapmak gerekir. İnsanlar iş için veya gezmek için İtalya’ya gitmek ister. Bu konuda belge ve evraklar eksiksiz olarak zamanında tamamlanmalıdır. Bu tür hazırlık sonrasında gereklilikleri yerine getiren insanlar İtalya’ya giriş gerçekleştirir.

italya'ya gitmek için neler gerekli

İtalya’ya Gitmek için Neler Gerekli

 • 6 aydan daha az geçerli olmamak üzere pasaport
 • Kimlik ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş olması gereken 2 adet Biometrik vesikalık fotoğraf
 • Son 3 ila 6 aylık hesap özeti alınmış olan orijinal bir banka hesabı. İmza sirküleri ise bu yazının ekinde bulunmalıdır.
 • Tapu ve araç ruhsatı gibi maddi değeri bulunan menkul kıymet belgeleri
 • Ticari ziyaret davetiyesi gönderen kişinin belgeleri
 • Aile ziyaret davetiyesi gönderen kişinin belgeleri

Vize konusunda ödemeler peşindir ve evraklarla beraber para da gönderilmelidir.

İtalya Vize İşlemleri

Görmüş olduğunuz rutin belge ve evraklar sayesinde İtalya vize işlemleri sürecini bilinçli şekilde takip etmek mümkün olmaktadır. Gerekli başvuru işlemleri kişiden ve unvan farkından dolayı değişken olabilmektedir. Bu kapsamda;

 • Turistler için
 • İşverenler için
 • Öğrenciler için
 • Emekliler için
 • Ev hanımları için
 • Vize isteyen herkes için

Yerine getirilmesi gereken sorumluluklar vardır. Belge ve evrak başvuruları eksiksiz olarak yapıldığı takdirde belli bir süre sonra vize alma hakkı insanlara sunulmaktadır. Eğitim için veya iş için bu ülkeye gidişlerde önemli artışlar yaşanmıştır. Özellikle sanayici dernekler ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan projeler kapsamında ülkemizden İtalya’ya giden çok sayıda insan olmuştur. İki ülkenin ikili ilişkilerinin yanı sıra, turizm potansiyelinin yükselmesi sebebiyle İtalya’yı ziyaret eden insan sayısında önemli artışlar yaşanmıştır. Ülkemizden bu ilkeye giden insan sayısında da belirgin bir artış söz konusu olmuştur.

İtalya’ya Öğrenci Vizesi İçin Gerekenler

Erasmus projesi kapsamında ülkemizden dünya ülkelerine çok sayıda öğrenci gitmiş ve önemli bir hayat deneyimi kazanmışlardır. Eğitim ve sosyalleşme amacı ile yapılan projeler sayesinde öğrencilerin daha geniş bir ufka sahip olması söz konusu olmuştur. Her ne şartta olursa olsun İtalya ziyaretinin belli şartları vardır. İtalya’ya gitmek için neler gerekli dersek öğrenciler için bu konuda farklı sonuçlar ortaya çıkacaktır.

 • İngilizce Öğrenci Belgesi
 • Ebeveyn tarafından hazırlanmış olan dilekçe, ehliyet fotokopisi, pasaport fotokopisi ve imza beyannamesi
 • Maddi durumu belirleyen Ebeveyn evrak ve belgeleri
 • 18 yaşından daha küçük olan öğrenciler için ebeveynlerden alınan muvafakatname belgesi
 • Tüm gereklikler eksiksiz olarak yerine getirilse bile ortalama olarak 7 ila 14 gün arasında işlem süreci söz konusu olabilmektedir. (Acil süreçlerde devreye giren Ekspres vize süreci ise 1 ila 3 gün arasındadır).

Öğrencilere tanınmış olan hakların daha da yaygın hale gelmesi gerekir. Toplumlar arasındaki kutuplaşmanın ortadan kalkabilmesi için özellikle öğrenciler arasındaki sosyalleşme artışına katkı sağlamak gerekir. Uygun koşullarda başvuru ve bu başvuruya uygun olarak takip edilen İtalya vize işlemleri Türk İtalyan ilişkilerinin daha iyi bir noktaya ulaşmasına katkı sağlayacaktır.

Eğitimini daha yönlü ve zengin hale getirmek isteyen çok sayıda öğrenci, Avrupa’nın hatırı sayılır okullarından eğitim almak için arayış ve girişim içerisindedir. Eğer öğrenciler bu tür bir düşünceye sahipse belge ve evraklardan önce eğitim kurumlarına giriş şartlarını yerine getirmelidir. Elbette yurtdışında okumanın önemli bir maliyet yarattığı da açıktır. Ebeveynler ise bu konuda tüm imkânlarını seferber edip çocuklarının iyi bir eğitim alması için ellerinden gelen gayreti ortaya koymaktadırlar. Dünyanın global ölçekte geldiği son noktada, ülkeler arası diyaloğu gençler üzerinden sürdürmek ve bunu devamlılık haline getirmek gerekir. Başka kültürleri ve toplumları tanımak önemli bir zenginliktir. Bu şekilde dünyanın daha yaşanır bir yer olması söz konusu olur.

Çalışanlar İçin İtalya Vizesi

İş için İtalya’ya gitmek isteyenler için yine İtalya vizesi en önemli gereklilikler içinde yer alır. Bu belgeye ulaşabilmek için ise insanların bazı hazırlıkları eksiksiz olarak yapması gerekir. İtalya’ya gitmek için neler gerekli olarak kategorize edilen gereklilikler içinde;

 • İmza Sirküleri
 • Dilekçe ( Antetli Kâğıda ve İngilizce olarak yazılması tercihtir)
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi
 • E-Devletten alınacak olan 4/A Detaylı Hizmet Dökümü
 • Vergi levhasının belge fotokopisi
 • 3 aylık süreçte Faaliyet Belgesi fotokopisi
 • Şirket tarafından kaşelenmiş ve geçerliliği olan 3 aylık Maaş Bordrosu
 • Sigortalı işe giriş belgesi

Olması gereken evrak ve belgeler olarak ortaya çıkmaktadır. İtalya vize işlemleri çalışalar için daha farklı işlemektedir. Gerekli belgeler eksiksiz olarak tamamlandığı zaman olumlu bir başvuru ve bunun sonucunda ortaya çıkan olumlu bir cevap, sürecin daha iyi sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

İtalya vize işlemleri için eksiksiz hazırlık ve önemi

Vize başvurusunun bir an evvel olumlu sonuçlanması için İtalya’ya gitmek için neler gerekli bunu bilmeli ve hazırlıkları buna göre doğru zamanlamalı olarak tamamlamalısınız.

Eksiksiz ve zamanında yapılan başvurular vize sürecinin hemen ve uygun şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. İtalya vize işlemleri en olumlu şekilde tamamlanırsa İtalya’ya gitmek ve bu ülkeye giriş yapmak doğru takip edilen süreçle daha kolay olacaktır. Her ne amaç için olursa olsun AB ülkelerine giriş için belli kurallar vardır. Vize almak bu kuralların en önemlileri arasındadır.

Hazırlık sürecinin sorunsuz şekilde devamını sağlamak ve gerekli başvuruları yapmak için hazırlanacak belgeler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Hem eksikleri iyi bilmek hem de bunları doğru yerden karşılamak gerekir.

İtalya’ya gitmek için neler gerekli? Bunu bilmek ve eksikleri doğru adreslerin yardımı ile karşılamak gerekir. Eksiksiz bir hizmet ve bu hizmetin ortaya koymuş olduğu belge ve evraklar vize girişiminin eksiksiz yapılmasına önemli derecede destek vermektedir. Farklı amaçlar için sınırların ötesine gitmek isteyen insanlar sınırlardan kolayca geçebilmek için gerekli belgelere sahip olmalıdır.

Vize konusunda ise her ülkenin farklı konumu ve isteği bulunmaktadır. Sorunsuz bir biçimde takip edilen İtalya vize işlemleri ile insanların çok kolay biçimde İtalya’ya giriş fırsatı ortaya çıkmaktadır. Düzenli bir çalışma sonucunda insanların bu önemli ve kapsamlı hizmetlerden istifade edebilmesi söz konusu olabilmektedir konsolosluklar bu tür evrak takibinde ana adres konumundadır. Konsolosluklara müracaat edip eksikleri tamamlamak mantıklı olacaktır.

Özet:
Sosyal Medya'da Paylaş
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram