İtalya Vizesi

İtalya vizesi nasıl alınır? İtalya’ya eğitim, turizm, sağlık ya da farklı bir nedenle gidecekseniz öncesinde vize başvuru işlemlerini yapmanız ve bunu almanız gerekir. Eğer yazımıza göz atarsanız, İtalya vize işlemleri hakkında merak ettiğiniz konuların yanıtlarını almanız mümkündür.

İtalya konum olarak İsviçre, Avusturya, Slovenya ve Fransa ile kara sınırı olan bir ülkedir. Ayrıca San Marino ve Vatikan ülkeleri de İtalya yarımadasında bulunan anklav ülkelerdir.  Eğer İtalya’yı ziyaret etmek istiyorsanız, vize almanız şarttır.

İtalya Vize Türleri Neler?

Her ülkenin vize türleri birbirine göre farklılık gösterir. Bu nedenle İtalya vizesi kapsamında başvurabileceğiniz farklı türler vardır. Genel anlamda bunlar,

 1. Transit vizesi,
 2. Ticari vize,
 3. Tıbbi vize,
 4. Turist vizesi,
 5. Ziyaretçi vizesi,
 6. Kültür vizesi,

Gibidir.

Transit Vize

Transit vize bilindiği gibi havalimanlarının dış hatlarından yapılan uçuşlarda, havalimanına transit geçişe yardımcı olur. Farklı bir ülkeye giderken İtalya’dan geçecekseniz, başvurabileceğiniz bir vize türüdür.

Ticari Vize

Ticari vize, İtalya vizesi başvuru türlerinden biridir. Schengen bölgesinde iş yapmak yahut ticari faaliyetler gerçekleştirmek istiyorsanız, müracaat edebileceğiniz bir vize türüdür. Genel olarak en çok 90 güne dek olan konaklamalar için sağlanır.

Tıbbi Vize

Tıbbi vize İtalya vizesi türlerinden biridir. Sağlık sebebiyle İtalyan tıp merkezlerinden birinde tıbbi tedavi almaya olanak tanır. Bulunduran kişi 90 güne dek İtalya’da kalabilir.

Bununla birlikte bu vize türünde tıbbi gereksinimlere yönelik olarak destekleyici evrakları vermesi ya da ilgili sağlık merkezinden onay alması gerekir.

Turist Vizesi

İtalya’ya turizm ve seyahat amaçlı gidiyorsanız, İtalya vizesi türlerinden başvurabileceğiniz bir seçenektir. 90 günü aşmamak kaydıyla kişilere verilmektedir.

Ziyaretçi Vizesi

Aile, akraba ya da arkadaş ziyareti hedefiyle Schengen bölgesine ziyaret etmek isteyen kişilere verilmektedir. Bununla birlikte ziyaret edeceğiniz kişiden davet mektubu almanız da gerekir.

Kültür Vizesi

Kültür vizesi İtalya vizesi türleri arasında kısa süreli kültürel ziyaretler için alınır. Bulunduran kişi sportif, kültürel ya da dini etkinliklere katılabilir. Bununla birlikte davet mektubu ve giriş bileti gibi destekleyici belgeler gerekebilir. Kalış süresi ise 6 ay içinde 90 günle kısıtlıdır.

Uzun Süreli İtalya Vizeleri

İtalya’da 90 günden uzun süre kalmak istiyorsanız, başvurmanız gereken vize türleri yukarıdakilere göre farklıdır. Bunlardan biri öğrenci vizesidir. İtalya’da 90 günden daha uzun bir süre eğitim alacaksanız, İtalya vizesi başvurusunu bunun için yapılabilir. 90 günü aşan kalışlar için ikamet izni başvuruları yapılmalıdır.

Bunun yanı sıra resmi bir iş sözleşmesi ya da bağlayıcı teklif çerçevesinde İtalya’ya çalışmaya gelmişseniz, çalışma vizesi almanız da aynı şekilde mümkündür. Bunların dışında İş Arayan Vizesi de vardır. İtalya’da derecesini tamamlamış, iş aramak için İtalya’ya dönmek isteyen öğrencilere verilmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi ise İtalya’da ikamet eden İtalyan aile üyelerini ziyaret etmek isteyen kişilere verilmektedir. Başvuru yapmadan önce ilgili kişinin söz konusu aile bireyleri ile akrabalıklarını kanıtlaması gerekir.

Bir üniversite y ada yerleşik araştırma kurumunda araştırma faaliyetlerinde bulunmak istiyorsanız, İtalya vizesi türlerinden araştırmacı vizesine başvurulabilir. Bilim insanı veya ziyaretçi akademisyenlere verilir. Araştırma kuruluşundan ileriye dönük araştırma projesinin detaylarını belirten resmi davet mektubu gerekir.

İtalya Serbest Çalışan Vizesi

İtalya serbest çalışan vizesi, İtalya vizesi türleri arasınad bir diğer seçenektir. Serbest meslek kapsamında İtalya’ya gitmek isteyen kişilere verilmektedir. Girişimcilik, ticaret ya da zanaatkarlık aktiviteleri için bazı evraklar, sertifikalar talep edilebilir. 90 günün üzerinde olan staj uygulamaları ikamet izninde geçerlidir.

İtalya Öğrenci Staj Vizesi

İtalyan kamu kurumu veya özel bir kurumda staj gerçekleştirmek isteyen vatandaşlara verilir.  Bu durumda gerekli evraklar içerisinde ilgili yerden onay yazısı, eğitim sözleşmesi, istenen süreyi içeren çalışma izni de olmalıdır.

İtalya Çalışma İzni Vizesi

İtalya Çalışma İzni vizesi, İtalya’da çalışmak isteyen kişilere verilmektedir.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi almak istiyorsanız, bunu nasıl yapabileceğiniz ide bilmeniz gerekir. Bunun için İtalyan konsolosluğuna gidebilir, gerekli evrakları teslim ederek müracaat işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Hangi evrakların olduğu başvuru türüne göre farklılık gösterir.

Böylece şahsi bir şekilde başvuru gerçekleştirilebilecek olsa da kabul edileceğini göstermez. Farklı sebeplerden dolayı ret yanıtları alınabilir. Bunun birçok nedeni olmakla birlikte bazıları şöyledir:

 1. Kişilerin kendi ülkesine döneceğine dair yeterli güvence vermemesi
 2. Ülkeye girme amacına uygun bir vize türüne başvurulmaması
 3. Vize başvuru şartlarının yerine getirilmemesi
 4. Seyahati kanıtlayıcı belge eksikliği
 5. Yanlış ve eksi belge verilmesi

Tüm bunların yanı sıra durumlar da yer alır. İtalya vizesi almak istiyorsanız, danışmanlık firmalarına müracaat ederek gerekli işlemleri yapmanız mümkündür. Vize İşlemi tüm işlemleri profesyonel bir şekilde yöneterek size yardımcı olmaktadır.

İtalya Vize Başvurusunda Hangi Evraklar Gerekli?

İtalya’ya gidecekseniz, başvurduğunuz vize türüne göre gerekli evraklar farklılık gösterir. İtalya vize randevusu aldıktan sonra ana hatları ile şu gibi belgeleri tamamlamanız gerekir:

 1. En az 6 ay geçerli pasaport, varsa eski pasaportlar, kimlik fotokopisi, pasaport fotokopileri
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf
 3. Otel, uçak rezervasyonları
 4. Seyahat sağlık sigortası
 5. Banka hesabı
 6. Eğer mevcutsa araç ruhsatı ve tapu tarzı maddi durumu özetleyen belgelerin bir kopyası
 7. Ticari amaçlı yapılacak bir ziyaret için davetiye ve bunu imzalayan bireyin kimlik fotokopisi
 8. Aile ziyareti için davet eden kişiden davet yazısı ve kimlik fotokopisi gerekir
 9. Vize başvuru formları başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır
 10. Turistik başvurularda e devletten tam detaylı nüfus kayıt örneği

Tüm bunların yanı sıra İtalya vize randevusu aldıktan türüne başvurmuşsanız, buna göre farklı belgeler de olabilir. Vize İşlem hangi vizeye başvuracaksanız, buna en uygun müracaat işlemlerini gerçekleştirmektedir.

İtalya Vize Fiyatı Ne Kadar?

İtalya vize randevusu almadan önce veya aldıktan sonra başvuru fiyatlarının ne kadar olduğu kişiler tarafından sık sık sorulur. İtalya vize fiyatı ne kadar diyorsanız, genel olarak aşağıda olduğu gibidir:

 1. Turistik vize 135 euro
 2. Ticari vize 135 euro
 3. Ziyaret vizesi 135 euro
 4. Kültürel vize 135 euro
 5. Eğitim vizesi 135 euro
 6. 0-6 yaş arası 55 euro
 7. 6-12 yaş arası 65 euro

Lakin İtalya vize fiyatı senelere göre farklılık gösterir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusu tamamlandıktan sonra yanıtın ne zaman alınacağı, başvuru sahipleri tarafından doğal olarak merak edilebilir. Bu olumlu ya da olumsuz bir yanıt şeklinde olabilir. İtalya vize randevusu almış, başvuruyu problemsiz bir şekilde gerçekleştirmişseniz yaklaşık 15 iş günü içerisinde sonuçlar alınabilir.

Bununla birlikte farklı sebeplerden dolayı bunun uzaması muhtemeldir. Genel hatlarıyla şu gibi sebepler uzamaya neden olabilir:

 1. Yoğun vize başvurularının yapılması
 2. Fazla evrakın teslim edilmesi
 3. Resmi tatillere gelinmesi

Bu bakımdan vize başvurularının önceki bir tarihte gerçekleştirilmesi şarttır. Vize işlemlerinizi doğru ve sorunsuz bir şekilde yapmak istiyorsanız, İtalya vize randevusu için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.