İsviçre Vizesi

blank

İsviçre vizesi nasıl alınır, İsviçre’ye eğitim, turizm, iş ya da farklı bir sebeple gitmek isteyen kişiler tarafından yaygın bir şekilde sorulur. Ülkenin resmi adı İsviçre Konfederasyonu olup, her sene çok sayıda yabancıyı ağırlamaktadır. Konum olarak Güney, Orta ve Batı Avrupa’nın kesiştiği noktada yerini alır. Sınır komşuları arasında Fransa, Almanya, Avusturya, Lihtenştayn, İtalya gibi ülkeler yer alır.

İsviçre’nin denize kıyısı yoktur. İsviçre Platosu, Alpler, Jura Dağları arasında bölünmüş durumdadır. Başkenti Bern olup en büyük kenti ise Zürih’tir. Eğer İsviçre’ye gitmek istiyorsanız, vize almanız gerekir.

Daha önce vize başvurusu yapmış olsanız bile, ülkeden ülkeye bu süreç değişebilir. İsviçre vizesi nasıl alınır diyorsanız, konu hakkında merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtını bu yazımızda alabilirsiniz.

İsviçre Vize Türleri Neler?

Her ülke farklı vize türlerine sahiptir. İsviçre vizesi bu bakımdan Schengen, Turist ve Ziyaretçi, Ulusal vize gibi farklı seçenekleri ayrılır. Bunların her biri farklılık göstermekte olup ne olduğu genel larak bilinmelidir.

Turist ve Ziyaretçi Vizesi

İsviçre’ye turizm amaçlı olarak gitmek istiyorsanız, Turist ve Ziyaretçi Vizesi bunun için sunulmaktadır. 90 gün geçerli olup İsviçre’nin tüm bölgelerine ve Schengen bölgesine giriş olanağı tanır. Bunun yan ısıra aile ziyareti gibi sebeplerden dolayı da kullanılabilir.

Schengen Vizesi

İsviçre Schengen vizesi, başvuru yapabileceğiniz vize türlerinden bir diğeridir. İsviçre ile anlaşması bulunmayan ülkelerden buraya ticari, kültürel veya tıbbi sebeplerle gitmek istiyorsanız buna müracaat edebilirsiniz. İsviçre, Schengen ülkelerinden biridir.

İsviçre Ulusal Vizesi

İsviçre vizesi türlerin arasında bulunan İsviçre Ulusal Vizesi, D vizesi olarak da adlandırılır. Bu İsviçre ve Schengen bölgesinde 90 günden fazla kalmanıza olanak tanır. Öğrenciler ve İsviçre vatandaşlarının aile üyelerinde geçerlidir.

İsviçre Transit Vizesi

Transit vizesi, İsviçre vizesi türleri arasında yer almaktadır. A vizesi olarak da bilinmekte olup Schengen bölgesi haricindeki bir varış noktasına yolculuk yaparken İsviçre Havalimanında mola vermiş yolcular içindir.

Ancak bu vizeyle havalimanından çıkışa izin verilmez. Dolayısıyla bunu göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre vizesi nasıl alınır, vize başvuru öncesinde birçok kişi tarafından bilinmek istenir. İlk seçeneğiniz, İsviçre konsolosluğuna gitmedir. Konsolosluktan randevu alır, gerekli evrakları tamamlarsanız şahsi şekilde müracaat gerçekleştirebilirsiniz.

Her ne kadar bu mümkün olsa da olumlu bir yanıt alabileceğinizi göstermez. Çoğu zaman farklı nedenlerden dolayı ret yanıtları alınır. Genel olarak şu gibi durumlar, vizeye ret yanıtı gelme sebepleri arasındadır:

 1. Kişilerin kendi ülkesine döneceğine dair yeterli güvence vermemesi
 2. Seyahati kanıtlayıcı belge eksikliği
 3. Yanlış ve eksi belge verilmesi
 4. Ülkeye girme amacına uygun vize türüne başvurulmaması
 5. Vize başvuru şartlarının yerine getirilmemesi

Bunların yanı sıra farklı durumlardan dolayı da İsviçre vizesi başvurusuna olumsuz yanıt getirilebilir. Bun nedenle danışmanlık firmalarından yardım almak önerilir. Vize İşlem İsviçre’ye gitme amacınız neyse, buna en uygun vize türüne müracaat etmenize yardımcı olmaktadır.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Belgeler Neler?

İsviçre vizesi almak istiyorsanız, bunun için hangi evrakların gerektiği de bilinmelidir. Bunlar temel olarak aşağıda olduğu şekildedir:

 1. İsviçre vize başvuru formu
 2. İade tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli, 10 yılı geçmemiş ve en az iki sayfası boş olmalıdır.
 3. Varsa önceki vizelerin kopyası
 4. İki vesikalık fotoğraf.Fotoğraflar birbirinin aynısı olmalı ve İsviçre Schengen vizesi başvurusu için fotoğraf gerekliliklerine uygun olmalıdır.
 5. Gidiş-dönüş Uçuş Programı.İsviçre’ye giriş ve çıkış için rezerve edilmiş uçuşunuz olduğunu gösteren belge.Bu belge uçuş numaralarını, tarihleri ve detaylarınızı belirtmelidir.
 6. Konaklama kanıtı
 7. Varsa medeni durum kanıtı
 8. İsviçre’de kalış süresi için yeterli mali imkana sahip olduğunun kanıtı
 9. Ön yazı.İsviçre’yi ziyaret etme sebebinizi, ne kadar kalmayı planladığınızı, ne zaman ayrılacağınızı ve diğer detayları net şekilde açıkladığınız kişisel mektup olmalıdır.
 10. Schengen seyahat vizesi sigortası.

Bunların yanı sıra İsviçre vizesi için vize türüne göre değişen evraklar da yer alır. Örnek olarak çalışan kişiler için,

 1. İş sözleşmesi,
 2. Son 6 aya ait güncel banka hesap özeti,
 3. İşverenden izin izni,
 4. Gelir Vergisi Beyannamesi,

Gibi belgeler vardır. Serbest meslek sahibi olan kişilerin işletme lisansı kopyası, firmanın son 6 aya dair banka hesap özeti, gelir vergisi beyannamesi bazı evraklar bulunur. Öğrenciler kayıt kanıtı, üniversite veya okuldan üniversiteden itirazsızlık belgesi gibi evraklara gereksinim duyar.

Emekliler için son 6 aya dair emeklilik beyannamesi gibi evraklar mevcuttur. Vize İşlem, tüm vize başvurularında profesyonel olarak size çözümler sunmaktadır.

İsviçre Vize Başvurusu Şartları

Vize şartları ülkeden ülkeye göre farklılık gösterir. İsviçre vizesi şartları da bu bakımdan bilinmelidir. İsviçre’ye gitme amacınız neyse, başvurduğunuz vize türü de buna uygun olmalıdır.

Ayrıca pasaportun geçerlilik süresi de uygun olmalıdır. Yolculuktan dönüş itibariyle en az 3 ay olmalı, içinde en az 2 sayfa boş bulunmalıdır. Son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalıdır.

Bunların yanı sıra vize başvurusu 12 yaşından büyük kişiler tarafından yapılacaksa, biyometrik veri kayıtları da olmalıdır. Parmak izi beyanı da gerekir. Ancak bunların geçerlilik süresi 5 sene olup geçmişse yeniden verilmelidir.

İsviçre Schengen Ülkesi Mi?

İsviçre vizesi Schengen mi, İsviçre bir Schengen ülkesi mi gibi sorular çok sayıda kişi tarafından sorulur. Schengen ülkeleri genel olarak şöyledir:

 1. Almanya
 2. Avusturya
 3. Belçika
 4. Çek Cumhuriyeti
 5. Danimarka
 6. Estonya
 7. Finlandiya
 8. Fransa
 9. Hollanda
 10. İspanya
 11. İsveç
 12. İtalya
 13. Letonya
 14. Litvanya
 15. Lüksemburg
 16. Macaristan
 17. Malta
 18. Polonya
 19. Portekiz
 20. Slovakya
 21. Slovenya
 22. Yunanistan
 23. İsviçre
 24. İzlanda
 25. Norveç
 26. Lihtenştayn

Bu bakımdan İsviçre vizesi Schengen mi diyorsanız, bunun yanıtı olumludur.

İsviçre Vize Fiyatları

Her ülkede vize fiyatları farklılık gösterir. İsviçre vize fiyatı ne kadar diyorsanız aşağıda bulunan maddeleri inceleyebilir ve bir fikir sahibi olabilirsiniz:

 1. İsviçre turistik vize ücreti 80 euro
 2. İsviçre ticari/fuar vizesi ücreti 80 euro
 3. İsviçre aile, akraba ziyareti vize ücreti 80 euro
 4. İsviçre kongre ve konferans vizesi ücreti 80 euro
 5. İsviçre transit vize ücreti 80 euro
 6. İsviçre yaz okulu/eğitim vizesi ücreti 80 euro
 7. İsviçre tıbbi amaçlı medikal vizesi ücreti 80 euro
 8. AB vatandaşlarının bireyleri için vize ücreti 80 euro
 9. İsviçre sportif etkinlik vize ücreti 80 euro
 10. İsviçre Ticaret Odası üyeleri için vize ücreti 80 euro
 11. İsviçre Red Carpet vize ücreti 80 euro
 12. İsviçre tır ve kamyon şoförleri için vize ücreti 80 euro

Ancak seneden seneye vize fiyatları farklılık göstermektedir. İsviçre vizesi almak istiyorsanız, Vize İşlem sahip olduğu profesyonel ekip arkadaşları ile son adımına kadar işlemleri yürütmektedir. Hizmetlerimizden yararlanmak için iletişime geçmeniz yeterlidir.