İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin İngiltere konsolosluğundan alması gereken belgedir. İngiltere konsolosluğu direkt olarak başvuru kabul etmemektedir. Bunun yerine konsolosluk tarafından görevlendirilmiş olan başvuru merkezleri bulunmaktadır. Bu başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru kabul edilmektedir. Başvuru merkezleri sizin adınıza tüm süreci takip etmektedir. Siz sadece başvuru merkezi ile muhatap olarak kolaylıkla vize işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

İngiltere vizesi oldukça fazla başvuruda bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle teknolojik ve bilimsel gelişmeler eğitim alanında olan yenilikler ile tarihi yapısı ile de oldukça dikkat çeken bir ülkedir. Bu anlamda da İngiltere konsolosluğu tüm başvuruları bireysel alması durumunda kendi iç bünyesinde olan işleyişin aksaması söz konusu olacaktır. Ama seyahat edecek kişiler tüm evrak sürecini başvuru merkezi ile yürüttüğü için konsolosluğun iş yükünde bir hafifleme olmaktadır.

Başvuru merkezleri konsolosluk tarafından yetkili kılındığın için hiçbir tereddüt yaşamanıza gerek yoktur. Her ne kadar seyahat edecek kişi başvuru merkezine başvuru da bulunsa da en son aşamada karar verecek olan kişi İngiltere konsolosluğu olacaktır. İngiltere konsolosluğu kararını ortalama 15 ve 20 gün içersinde açıklamaktadır. Bu anlamda seyahat tarihinizden en az 30 gün öncesinden başvuru da bulunmanız oldukça önemli olacaktır. Aksi takdirde seyahatinizde değişiklik meydana gelecektir. Ülkemizde farklı bir ülkeye gitmek için ilk gerekli olan evrak pasaport olarak karşımıza çıkmaktadır. Pasaport ülkemiz de nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Pasaportlarda kişilerin statülerine göre verilmektedir. Özellikle bazı pasaportlarda 90 gün süreli seyahatler için vize talep edilmektedir.

Siyah diplomatik pasaport olarak geçen bu pasaportlar bu vize istenmeyen pasaport türleri içerisindedir. Siyasi anlamda bir görevi olmayan ve şahıs olarak farklı bir ülkeye gitmek isteyen kişilerin çıkarması gereken pasaport ise bordo pasaporttur. Bu pasaporta sahipseniz vize çıkarmanız gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğuna Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere konsolosluğuna nasıl başvurulur? İngiltere konsolosluğuna direkt olarak başvuru da bulunmanız mümkün değildir. İlk öncelikli olarak konsolosluk sayfasından başvuru merkezlerini öğrenebilirsiniz bu başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru da bulunmanız gerekmektedir. İngiltere konsolosluğu bünyesinde yetkili olan kurumlar olduğu için herhangi bir tereddüt yaşamanıza gerek bulunmamaktadır.

Vize başvuru merkezlerinin sayıca çok olmasından kaynaklı olarak çok fazla tereddütte bulunabilirsiniz. Ama başvuru merkezinize karar verirken dikkat edeceğiniz en önemli husus daha öncesinde kaç kişinin bu merkezden vize çıkarmış olacağıdır. Ona göre karar verebilirsiniz. Vize başvuru merkezinden daha öncesinde hizmet almış kişilerden referans alarak da öğrenebilirsiniz.

Macera vize merkezi İngiltere vize sürecinizi en başından en sonuna kadar titizlikle takip etmektedir. Macera vize merkezi sadece İngiltere ülkesi için değil birçok ülke için vize başvurusunu kabul etmektedir. Detaylı bilgiyi web sitesinden alabilirsiniz.

İngiltere Vize Randevusu

İngiltere vize randevusu online olarak başvuru merkezinin web sitesinden almanız gerekmektedir. Vize başvurusu merkezden yapılacak olsa dahil orada da bir yoğunluğun oluşmaması adına randevu sistemi ile danışanlarına yardımcı olmaya çalışmaktadır. İngiltere vize randevusu yaparken tarafınıza gerekli olan evraklar da iletilecektir. O evrakları tamamlayarak randevu günü ve saatinde başvuru merkezinde olmanız gerekmektedir. Online randevu alırken karşınıza İngiltere vize başvuru formu çıkacaktır. Bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Bu formda yazan bilgilerin tamamının doğru olması gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanabilecektir.

Macera vize merkezi zaten bu süreç ile alakalı olarak da size yardımcı olacaktır. Vize başvurusu seyahat planınızın düzenli ve zamanında gerçekleşmesi için tüm danışmanları ile birlikte hizmet vermektedir.

İngiltere Vize Ücretleri

İngiltere vize ücretleri ile ilgili olarak net bir rakam vermek hiç doğru olmayacaktır. İngiltere başvurusunda bulunulurken birçok kişi farklı sebepler ile seyahat etmektedir. Zaten vize harç ücretlerini etkileyen farklılaştıran en önemli etmen de bu seyahat sebeplerinin birbirinden farklı olmasıdır. Seyahat edecek kişi turistik amaçlı geliyorsa farklı bir vize ücreti ticari bir amaç ile geliyorsa farklı bir vize ücreti ödeyecektir. Burada kişinin seyahat gerekçesi vize türünde de bir farklılığa yol açacaktır.

Seyahat eden kişinin gideceği ülkede kaç gün kalacağı da vize harç ücretlerinde değişikliğe sebep olmaktadır. Kişi 90 günden kısa süreli az kalacak ise kısa süreli vize çıkarması gerekmektedir. Bu vize ücretini ayrı etkileyecektir. Seyahat edecek kişi kalacağı ülkede 90 günden fazla süreli kalacak ise de uzun süreli seyahat belgesi vize türü çıkarması gerekmektedir. Bu da farklı bir ücret olarak karşımıza çıkacaktır.

Seyahat edecek kişinin ülkeye kaç kez giriş çıkış yaptığı da vize ücretini etkilemektedir. Bir kez giriş çıkış yapılacaksa farklı bir harç ücreti çok kez giriş çıkış yapılacaksa da farklı bir vize ücreti ödeyecektir. Seyahat edecek olan kişinin yaşı da önemli bir noktadır. 18 yaştan küçüklerde daha düşük bir vize harç ücreti talep edilmektedir. Burada başvuru merkeziniz ile görüşmeniz oldukça sağlıklı olacaktır. Başvuru merkezleri sistem üzerinden tüm detayları giriş yaparak vize harç ücretini net bir şekilde öğrenmektedir. Bu ücretten den sonra vize harç ücretini yatırmak daha sağlıklı olacaktır.

İngiltere Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere vize başvuru formu nasıl doldurulur? İngiltere vize başvuru formu doldurulurken oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Vize başvuru formu kişi ile alakalı bilgiler istemektir. Bu bilgilerin hiçbirinde bir hata olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurusu olumsuz olarak sonuçlanabilecektir. Vize başvuru formunda yer alan her bilgi doğru olmalıdır.

İngiltere ülkesine seyahat etme gerekçeniz de bu başvuru formunda sizden istenecektir. Bu bilgiyi tam ve net bir şekilde beyan etmeniz gerekmektedir. Çünkü size ona göre bir vize türü çıkarılacaktır. Bu formda yer alan herhangi bir bilgininin eksik ve hatalı olması durumunda başvurunun olumsuz olarak sonuçlanma ihtimali olduğunu unutmayınız.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere vize türlerinin birbirinden farklılaşmasının en önemli sebebi seyahat etme gerekçelerinin birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. İngiltere ülkesine seyahat eden kişilerin çok farklı gerekçeleri olduğu için aslında çok fazla birbirinden farklı vize türü bulunmaktadır. Sizin için en çok tercih edilen vizeleri kısaca açıklayacağız:

  • Schengen vizesi: Tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan vize türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Maksimum 90 gün süreli olarak çıkarmaktadır. İngiltere de bir Avrupa ülkesi olması sebebi ile İngiltere ülkesinde de Schengen vizesi geçerlidir.
  • İngiltere öğrenci vizesi: Bu vize İngiltere ülkesine seyahat etmek isteyen öğrenciler tarafından çıkarılmaktadır. Kısa süreli vize türü olarak da çıkarılmaktadır. Uzun süreli vize türü olarak da çıkarılmaktadır.
  • İngiltere ticari vize: Bu ülkeye ticaret ve iş anlamı ile giden kişilerin çıkarması gereken vize türüdür.
  • İngiltere transit ticaret vizesi: Bu vize türü transit ticaret yapan kamyon ve tırcılar tarafından özellikle 24 saatten fazla kalma durumlarında çıkarılmaktadır.

Yukarıda sayılan vizelere ek olarak birçok vize türü mevcuttur. Burada da sizi başvuru merkeziniz hangi vizenin size uygun olduğu ile alakalı bilgi verecektir.