Fransa Vizesi

blank

Fransa vizesi Fransa Konsolosluğu görev bölgeleri için sizlere yol gösterecek olan bir vize danışmanı ile son derece kolay bir şekilde alınabilir. Genel olarak Fransa vizesi almak amacıyla bir takım önemli işlemlerden geçeceğiniz için bu aşamalarda her zaman yanınızda bir vize firması olması son derece faydalı olacaktır. Bu sebepten dolayı da Fransa vizesi almak isteyen umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın Vize İşlem Vize Danışmanlık Hizmetleri merkezi ile bir bağlantı halinde bu işleri yürütmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 Sözlerimize Fransa vizesi almak isteyen umuma mahsus pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları diye başladık. Bunun en önemli sebebi ise Fransa ülkesinin yürütmekte olduğu vize politikasıdır. Neden diye soracak olursanız çünkü Fransa ülkesi Türkiye Cumhuriyeti’ne vize verirken bir takım pasaportları ayrıcalıklı tutarak, resmi pasaport sahiplerine 6 ay içerisinde 3 ay kadar bir geçiş hakkı sunmaktadır.

Fransa Vize Online Randevu Sistemi

Fransa vize online randevu sistemi ile son derece basit ve pratik bir şekilde vize ön başvurusu yapmak mümkün olacaktır. Hal böyle olunca da Fransa vizesi almak isteyen kişiler, evden bile çıkmaya hiç gerek kalmadan son derece hızlı bir şekilde vize işlemi başlatabilir ve Büyükelçilik vize işleri birimi ile bir bağlantı kurabilir.

Fransa Vizesi Almak İçin Nasıl İşlem Yapılır?

Fransa vizesi almak için nasıl işlem yapılır sorusunu Fransa ülkesi için ilk defa vize alma durumunda olan kişiler bir takım sorularla gündeme getirmektedir. Fransa vizesi almak için bir önceki başlığımızda da belirtmiş olduğumuz gibi Fransa vizesi ön başvurusu yapmak suretiyle bir vize randevusu almak gerekli olacaktır. Bu işlemlerin başlatılması ve Fransa ön başvurunun kesinleştirilmesi amacıyla Fransa ülkesinin konsolosluk birimlerine bizzat giderek parmak izi de vermek gerekiyor. Ancak bu işlemi direkt olarak Fransa Konsolosluğu ya da büyükelçiliğinde yapacak olan bir birim yok. Bu sebepten dolayı da Fransa Büyükelçiliği bir takım illerde bu ülkenin vize işlemlerinin yapılabilmesi adına görev bölgeleri kurmuştur. Fransa konsolosluğu görev bölgeleri ile ilgili olarak Vize İşlem Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi üzerinden vize danışmanları ile bir görüşme sağlayarak çok daha detaylı bir bilgiye ulaşabiliriz.

Fransa vizesi için yapılması gerekli olan işlemler, Fransa vize talep dilekçesi yazımı ile başlatılır ve aynı zamanda da başvuru aşamasında Fransa vize başvuru formu doldurularak bu başvuru kesinleştirilmiş olur. Bununla birlikte, Fransa konsolosluğu yabancılar ve göç idaresi daire başkanlığı tarafından talep edilecek olan belgelerin hazırlanması ile de işlemlere devam edilir. Daha sonra Fransa Büyükelçiliği’nin vize işleri birimi, ilk önce Fransa vize talep dilekçesi ile başvuru formunda geçen bilgileri inceleyecek ve hemen sonra da Fransa vize evrakları ile uyum sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmek amacıyla tüm bu belgeleri tek tek inceleme altına alacaktır.

Fransa Vizesi Schengen Mi?

Fransa vizesi Schengen mi? Fransa ülkesi ile ilgili olarak vize işlemleri yaparken pek çok kişi tarafından Fransa’nın Schengen birliği üyesi olup olmadığı konusunda bir takım sorular sorulmaktadır. Sık sık gündeme getirilmekte olan bu konu ile ilgili belirtmemiz gereken en önemli unsuru bu noktada sizlerle paylaşalım. Fransa ülkesi Schengen Birliği’nin kurucu üyesi olup direkt olarak Schengen vizesi veren bir ülkedir.

Fransa vize politikasına göre vize alma hakkını direkt olarak hususi, hizmet ve diplomatik pasaportlarda görebiliyoruz. Ancak umuma mahsus pasaport sahibi olan kişilerin böyle bir vize hakkı olmadığı için işlem yapması gerekiyor. Ama bu noktada Fransa dışında herhangi bir ülkeden vize almış olan kişilerin Schengen kurallarına bağlı olarak, eğer ki elinde hala geçerliliğini koruyan bir Schengen vizesi var ise serbest bir geçiş hakkı oluyor.

Fransa Vizesi İçin Hangi Evrakların Hazırlanması Gerekir?

Fransa vizesi için hangi evrakların hazırlanması gerekir diye soracak olursanız da Fransa vize işlemlerini en doğru şekilde tamamlamak adına aşağıdaki belgeler gerekli olacaktır diyebiliriz.

 • 3X5 ve 4X5 ölçülerine sahip olan arka fonu beyaz 2 adet biometrik fotoğraf
 • Savcılık onayıyla verilmiş olan bir iyi hal raporu
 • Fransa vizesi başvurusu için eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olan form
 • Fransa vize talep dilekçesi
 • Güncel bir geçerliliği olan ve Fransa vizesinin işlenebilmesi adına 2 sayfa kadar boşluk olan bir pasaport
 • Nüfus il müdürlüklerinde ıslak imza ile alınması gerekli olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • kimlik kartının her iki yüzünün de çekilmiş olması şartıyla renkli fotokopileri
 • E-devletten alınabilecek olan bir ikamet adres belgesi

Fransa vize evrakları kapsamında belirtilen tüm bu belgelerin gerekli olan makama en kısa süre içerisinde teslim edilmesi her zaman için vize işlemlerinin bir an evvel sonuçlanması adına çok önemli olacaktır. Fransa vize işlemleri ile ilgili olarak hazırlamak zorunda olduğunuz bu evrakların her biri için ayrı ayrı çok ciddi araştırmalar yapılır ve Fransa vizesi almaya yeterlilik sağlayıp sağlayamama durumu değerlendirilir. Tüm bunların yanı sıra Fransa vizesi almak için bir kategori de tercih etmeniz gerekli olacaktır. Bu konu ile ilgili olarak tercih edilecek olan vizenin türüne göre de Fransa vize belgeleri değişkenlik gösterecektir.

Fransa Vize Çeşitleri Nelerdir?

Fransa vize çeşitleri nelerdir? Fransa vizesi almak için tercih etmeniz gereken kategorilerin her biri bu seyahat için sizlere fayda sağlayacak olan temel detaylar içermektedir. Bu sebepten dolayı da Fransa vize çeşitleri hakkında sizlere şu seçenekleri sıralamış bulunmaktayız.

 • Fransa öğrenci vizesi
 • Fransa tüccar vizesi
 • Fransa turistik seyahat vizesi
 • Fransa kısa süreli çalışma vizesi
 • Fransa basın mensubu vizesi
 • Fransa Schengen vizesi
 • Fransa aile ve akraba ziyareti vizesi
 • Fransa etkinlik vizesi
 • Fransa konferans ve seminer katılımı vizesi
 • Fransa spor karşılaşması vizesi
 • Fransa mürettebat vizesi

Fransa vize türleri konusu ile ilgili olarak bu ülkeye gitme sebepleri göz önünde bulundurularak farklı şartlar altında seyahat hakkın sağlayacaktır diyebiliriz. Fransa vize işlemlerinde tüm bu kategorileri mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekli olacaktır.

Ayrıca Fransa ülkesi için vize çeşitlerinin bir de süresi ve kaç kez giriş çıkış yapılacağı hakkında da bir takım detaylı bilgilere sahip olmak gerekli olacaktır. Mesela 90 günü aşmayacak olan yolculuklar için vize işlemi yaparken Fransa kısa süreli vize tercih etmek son derece yerinde bir tercih olacaktır. Fakat çok daha uzun bir süre için gidilecek olan Fransa seyahatleri söz konusu olduğu zaman Fransa uzun süreli vize tercih edilmesi çok daha doğru bir karar olacaktır. Tüm bunların yanı sıra Fransa çok girişli vize ile diğer ülkeleri gezdikten sonra ya da vize süresi boyunca tekrar Fransa’ya gidebilmek amacıyla vize işlemleri yapılabilir. Ancak sadece vize süresi boyunca bir kez Fransa seyahati yapılacaksa tek girişli vize tercihi yapılabilir.

Fransa Vize Ücretleri

Fransa vize ücretleri vize türleri kapsamında bir değerlendirmeye alınacağı için bu konu ile ilgili olarak mutlaka Vize İşlem Vize Danışmanlık Hizmetleri’yle bağlantıya geçiniz.