0553 716 03 25

vize işlem logo
Eylül 1, 2022

Belçika ‘ya Gitmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir? 2022

Tarihi merkezleri, mimari yapıları, iyi yaşam standartları ile dünya ülkeleri içinde farklı bir yere sahip olan Belçika, ülkeyi ziyaret etmek isteyenler tarafından dikkat çekerken,Belçika ‘ya gitmek için gereken şartlar da seyahatseverler tarafından merak edilmektedir.

Her şehrinin kendine ait dokusuyla ve tarihi yapısıyla ziyaretçilerine özel bir seyir zevki sunan bu Batı Avrupa ülkesi ,Orta Çağ ‘a ait tarihi yapısı ve gotik mimarileri ile de ilgi çekmektedir.

Belçika yüksek yaşam ve refah seviyesinin yanında farklı dilleri ve milletleri içinde barındırmasıyla da özellikle Erasmus vizesi almak isteyen öğrencilerin dikkatini çekiyor.

Bu güzel ülkeden kısaca bahsetmemizin ardından Belçika vize işlemlerini öğrenmek için uzman ekibimizin hazırladığı yazımızı okumaya devam edelim.

Belçika Vize İşlemleri 2022

Schengen ülkeleri arasında yer alan Belçika, bordo pasaport sahiplerinden vize istemektedir.  Eğer Hizmet (gri), hususi (yeşil),diplomatik (siyah) pasaport sahibi iseniz ülkeyi 180 gün tarih sınırıyla 90 güne kadar ziyaret edebilirsiniz.

Belçika Vize Türleri

Belçika ‘ya gitme kararınızın ardından ilk belirlemeniz gereken hangi vize türünün size uygun olduğuna karar vermektir. Seçeceğiniz vize türünün gerektirdiği şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca ülkeden ülkeye değişiklik gösteren vize başvuru evrakları ,seçeceğiniz vize türüne  göre de ek evrak ihtiyacı doğurabilir.

Bu yüzden son derece karmaşık olan ve güncel takip gerektiren Belçika vize işlemleri sürecinizde vize danışmanlığı almak işinizi kolaylaştıran bir adım olacaktır.

Belçika’ya gitmek için gerekenleri doğru vize danışmanlığı hizmetine bırakmanız vize alım sürecinizin stressiz geçmesini sağlayacağı gibi, vize alımında sizi bireysel başvuru yapan bireylerin önüne geçirecektir.  Hata kabul etmeyen Belçika vize işlemleri süreci, en ufak bir hatada vize reddi olarak geri dönmektedir.

Belçika vize işlemleriniz için bize ulaşabilirsiniz. Hemen whatsapp iletişime geçin.

Şimdi Belçika vize türlerini birlikte tanıyalım. Öncelikle Belçika vize türlerinin kısa süreli C tipi, uzun süreli D tipi vize olarak iki ayrı kategoride toplandığını belirtelim.

Belçika C tipi (vize) türleri:

Belçika turistik vizesi : ülkeyi seyahat etmek, gezip görmek isteyenlerin tercih etmesi gereken kısa süreli vize türüdür.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi; Eğer Belçika ‘da yaşayan aile yakınınız, akraba ya da arkadaşlarınız varsa hem onları görme imkanı bulacak hem de ülkeyi ziyaret etme şansına sahip olacaksınız.

Belçika C tipi ticari vize  ( kısa süreli) :Belçika ‘da gerçekleşecek bir iş toplantısına katılmak ya da herhangi bir iş anlaşmasında bulunacaksanız tercih etmeniz gereken vize türüdür.

Belçika Kültür ve Spor Etkinlikleri Vizesi : Belçika ‘da gerçekleşecek herhangi bir kültürel ya da sportif etkinliğe katılmak istiyorsanız bu vize türüne başvurabilirsiniz.

Belçika Birlikte Yaşama Vizesi :Kişinin beraber yaşayacağı kişiyle ilişkisini kanıtlayan belgeleri de sunması ile birlikte Belçika ‘da beraber yaşama imkanı tanıyan vize türüdür.

Belçika evlenme vizesi :Ülkeye yerleşme izni tanıyan vize türü değildir. Belçika ‘da evlenmek isteyenler bu kısa süreli vize türünü tercih edebilir.

Belçika D tipi ( uzun süreli)  vize türleri:

Belçika Aile Birleşim Vizesi :Eş ve çocukların birlikte yaşamasına imkan tanıyan vize türüdür.

Belçika Çalışma Vizesi :Yabancı uyrukluların 90 günden fazla kalmasını sağlayan vize türüdür. Eğer Belçika ‘da çalışmaya karar verdiyseniz bu vize türünü tercih edebilirsiniz.

Öğrenci ve Staj vizesi 😀 tipi vize kapsamındadır. Belçika ‘da eğitiminize ya da stajınıza devam etmek istiyorsanız ülkenin belirlediği şartları sağlamanız şartıyla bu vize türüne başvurabilirsiniz. Belçika üniversitesinden kabul mektubu istenilen eğitim belgelerinin başında gelmektedir.

Belçika Au pair vizesi :Genç bir bireyin Belçika ‘da yaşayan bir ailenin yanında kalmasına imkan tanıyan vize türüdür. Bu vizeye sahip olmakla hem ailenin yanında işlerine yardımcı olarak çalışma imkanı bulacak hem de dil ve kültür yeterliliğinizi geliştirebileceksiniz.

Belçika vize türlerini okuduktan sonra ,size en uygun olan vize türünü belirlediyseniz  Belçika vize evraklarının neler olduğunu öğreneceğimiz yazımızı okumaya devam edelim.

belçika vize

Belçika Vize Evrakları

Pasaport: En az iki sayfasının boş olması gerekirken seyahat dönüşünüzde de geçerlilik süresi en az 3 ay olmalıdır.

Biometrik Fotoğraf: Belirlenen ölçülerde ve açık fonda, rötuşsuz çekilmiş 2 adet fotoğraf vize başvuru dosyanızda bulunmalıdır.

Belçika Vize Başvuru Formu:  Eksiksiz  hatasız ve doğru doldurulması gereken bir  formdur.

Sağlık poliçesi :30.000 Euro teminatlı sağlık sigortasını gösteren belge de Belçika vize başvuru dosyasında bulunması gereken belgedir.

Bunlarla beraber uçak gidiş- dönüş bileti ve ülkede nerede kalacağınızı gösteren belgeler de istenilen standart evraklar arasındadır. Mesela konaklayacağınız otelin rezervasyon bilgilerini vermelisiniz.

Nüfus cüzdanı, vukuatlı aile nüfus kaydı da istenilen standart belgeler arasındadır. Tüm bunların yanında son 3 aya ait gelir durumunu gösteren belge ve banka hesabınızın son 3 aylık durumunu gösteren belgeleri de eklemelisiniz.

Belçika ‘da Almanca, Fransızca ve Felemenkçe olmak üzere üç dil konuşulmaktadır. Bu  yüzden Belçika vize işlemlerini yaparken gerekli evraklar arasında dil tercih formu da yer almaktadır.  Formda  bu üç dilden birini tercih etmek istemezseniz tercih yok kategorisini seçerek İngilizce’yi  tercih etmiş olursunuz.

Belçika ‘ya gitmek icin gerekenlerin başında doğru vize tercihi ve ardından doğru evrak hazırlığı gelmektedir.  Standart evrakların yani sıra vize türüne göre ek evraklar istenilir.

Örneğin Belçika kültürel etkinlik vizesine başvuracaksanız , elinizde Belçika’ da yapılacak olan kültürel etkinliğin davetiyesi olmalıdır. Ayni şekilde ticari vize alacaksanız, Belçika da bir şirketin adınıza yazılmış davetine sahip olmanız gerekmektedir.

Ayrıca  Belçika vize başvurusu ile ilgili herhangi bir konuda Belçika Büyükelçiliği  ya da Belçika Başkonsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişiyle fazladan bir görüşme talep edebilir.

Belçika ‘ya gitmek için gereken şartları okuduğunuz yazımızın ardından Belçika vize işlemlerinde titiz çalışma ekibimize ulaşabilirsiniz .Vize alım  süreci doğru danışmanlık hizmetiyle sizler icin keyifli ve stressiz bir sürece dönüşecektir.

Belçika vize işlemleri için bize ulaşın.

Özet:
Sosyal Medya'da Paylaş
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

İlgili Yazılar

Call Now Button