0553 716 03 25

vize işlem logo
Eylül 17, 2022

Belçika İş Başvurusu 2022

Belçika iş imkânları ve iş bulma olanaklarının fazla olması nedeni ile oldukça popüler ülkeler arasında yer alıyor. Belçika’daki imkânların fazla olması insanları Belçika iş başvurusu yapmaya yönlendiriyor. Bununla birlikte Belçika’ya iş başvurusu yapmak isteyen insanlar Belçika ile ilgili bilgilere de sahip olmak istiyor. Belçika’nın resmi dili Fransızca Felemenkçe ve Almanca dilleridir. Bu diller tüm iş yerlerinde ve devlet kurumlarında kullanılıyor. Fransızca Felemenkçe  Almanca ya da İngilizce dillerinin öğrenilmesi ve konuşulması Belçika’da iş bulmak isteyen kişiler için büyük avantajlar sağlıyor.

Belçika Asgari Ücreti 

Belçika iş başvurusu  kapsamında merak edilen çalışma alanları genel olarak; turizm, hizmet sektörü, bilişim teknolojileri, sanayi, mühendislik, tarım, gastronomi ve üretim alanları üzerine iş ilanları açılmıştır. Belçika’nın tüm büyük şehirlerinde hemen her sektörde iş olanağı var ve personel ihtiyacı gün geçtikçe artış gösteriyor. Belçika’da bir günlük çalışma süresi 9 saat olarak belirlenmiştir. Bir haftada ise toplamda 40 saatlik bir çalışma süresi mevcut. Belçika’da fazla mesai yapma hakkı da mevcut. Belçika yasalarına göre fazladan mesai süresi günde en fazla 11 saat olarak belirlenmiştir.

Bununla birlikte bu süre aylık olarak en fazla 50 saatlik bir süre şeklinde sınırlandırılmıştır. Ülkede mesai ücretleri mevcut saat ücretinin en az %50’si şeklindedir. Resmi tatil veya hafta sonlarında ise mesai ücretleri mevcut saat ücretinin 2 katı olarak belirlenmiştir. Belçika asgari ücreti kapsamında ücretler belirlenir.

Belçika Çalışma Ücretleri 

Belçika asgari ücreti 1688 EURO olarak belirlenmiştir. Ülkede avukatlık hekimlik muhasebecilik yöneticilik ya da bilişim uzmanlığı gibi nitelikli işlerde ortalama alınan maaş ülkede belirlenmiş olan bürüt asgari ücretten çok daha fazladır. Belçika’da çalışan bir kişinin aylık ortalama maaşı 4150 EURO civarındadır. Belçika’da doktorluk mesleğini icra etmek isteyenler diğer meslek gruplarına göre daha fazla kazanç sağlarlar. Belçika’da doktorluk mesleğini icra eden hekimlerin aylık ortalama kazançları 13.800 EURO civarındadır. Ülkedeki en düşük doktor maaşı 5370 Euro’dur. En yüksek doktor maaşı ise 23.100 Euro olarak karşımıza çıkıyor.

Geçen yıllara oranla ülkedeki doktorluk mesleği maaşları belli seviyede artış göstermiştir. Belçika’da hizmet veren doktorlar haftada 48 saat çalışıyor. Belçika’daki doktorlar genellikle pratisyen olmak için 7 yıl eğitim alıyor. Uzman olmak için ise 12 yıl eğitim alma zorunluluğu var. Belçika’da doktorluk mesleğini icra eden kişiler Belçika Sağlık Sigortası altında çalışıyor. Belçika iş başvurusu konusunda Sağlık Sigortası da göz önünde bulundurulmalıdır.

Belçika Saatlik Çalışma Ücretleri

Belçika’ya iş başvurusu yapmak isteyenlerin en çok merak etmiş oldukları konular arasında Belçika asgari ücreti ve Belçika’daki saatlik çalışma ücretleri geliyor. Ülkedeki saatlik çalışma ücretleri mesleklere bağlı olarak 13 ila 18 Euro arasında farklılık gösteriyor. Belçika istatistik genel müdürlüğü verileri ülkedeki bürüt asgari ücretin vergiler dâhil 1688 Euro olduğunu gösteriyor. Ülkedeki kişi başı milli gelir ise Dünya Bankası verilerinin sonucuna göre 2020 yılında 54.709 Euro seviyesindedir.

Belçika işçi hakları maaşlar ve çalışma koşulları bakımından Avrupa’nın en iyi yaşam standartlarına sahip olan ülkeleri arasında yer alıyor. Belçika’daki işsizlik oranı ise covid 19 salgınından sonra artış göstermiştir. 2019 yılında Belçika’daki işsizlik oranı %5,36 seviyesinde olmuştur.

belçika iş

Belçika İşçi Hakları

Belçika iş başvurusu  kapsamında merak edilen durumlar arasında yer alan Belçika’da işçi hakları, yasalar ile korunur. Belçika’da çalışan işçiler haftalık 40 saatten fazla çalışamaz. Günlük ise 9 saatten fazla çalışma mevcut değildir. Ülkedeki bazı sektörlerde ise bu çalışma süreleri standartların dışındadır. Ülkede pazar günü ya da resmi tatillerde çalışılması prensip gereği yasaktır. Belçika’da mevzuata göre esnek çalışma saatleri vardiyalı çalışma sistemi ya da sürekli olarak hizmet verilmesi zorunlu olan işler için gece ve pazar günlerinde çalışma istisnaları mevcuttur. Belçika’da fazla mesaiye sadece belli başlı durumlarda izin veriliyor. Bir iş gününde fazladan mesai için normal maaşın %150’si ödeniyor.

Pazar günlerinde ya da resmi tatil günlerinde yapılan fazladan mesai için normal yoldan maaşın %200’ü oranında ödeme yapılıyor. Belçika’da çalışan kişiler bir yıl içerisinde 120 saate kadar fazladan mesai yapabiliyor. Belçika’da iş günü içerisinde çalışanlar için dinlenme molaları vardır. Ayrıca çalışma izni bulunan kişiler ve hastalık ve doktor raporu verilmesi durumunda iyileşene kadar ücretli olarak istirahat hakkına sahiplerdir.

Türk Vatandaşlarının Belçika’da Çalışma Hakları

Türk vatandaşlarının Belçika’daki almış oldukları Belçika asgari ücreti  ve maaş, çalışılan iş türüne bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Türk vatandaşları tıpkı Belçika vatandaşlarında olduğu gibi bir iş gününde en fazla 19 saat ve bir haftada en fazla 40 saat çalışıyor. Ülkede işverenler kendi bünyelerinde çalışan işçilerine eğitim almamış oldukları bir işi ya da görevi yapmaya zorlayamaz. İşçinin hasta ya da yaralı olma durumunda işçi kesinlikle çalışmaya zorlanamaz veya pasaport ile çalışma izni elinden alınamaz. Belçika’ya iş başvurusu yapmak ve başvuru formunu doldurmak için yetkili merkezlerden randevu almak gereklidir.

 Belçika’da Eşler İçin Oturma İzni 

​​​​​​​Belçika’da çalışan kişiler eşleri için oturma iznine yalnızca evlilik gerekçesi ile sahip olabiliyorlar. Belçika’da çalışan kişilerin almış olduğu eş oturma izni Belçika yabancılar kanunu ile belirlenmiştir. Belçika eş oturma izni ülkede eşi ile birlikte yaşamak isteyenlerin alması gereken zorunlu izin türüdür. Farklı bir ülkede olup da başka ülkede bulunan eşinin yanına gitmek isteyenler Belçika’ya  taşınmak için bu vizeyi almak zorundadır. Belçika eş oturma izni ailelere Belçika sınırları içerisinde bir arada yaşama hakkı tanır.

Belçika’da çalışan kişiler Belçika asgari ücreti  yanı sıra; eş oturma izni alabilmek için Belçika konsoloslukları ya da Belçika göçmen bürolarına başvurularını yapabilirler. Belçika’da çalışanlar eş oturma izni almak istenenleri halinde gerekli evrakları tamamlayarak ilgili yerlere başvurularını  yapmalıdır.

Belçika’da Öğrenim Gören Öğrenciler Aynı Zamanda Bir İşte Çalışabilir Mi?

Pek çok kişi Belçika’da eğitim alırken aynı zamanda bir işte çalışılabilir mi konusunu araştırıyor. Belçika’da eğitim alan öğrencilerin aynı zamanda ülkede çalışabilmesi mümkün değildir. Ancak Belçika’da eğitim gören lisans yüksek lisans ya da doktora öğrencileri için çalışma saati kısıtlaması vardır. Belçika’da Belçika üniversiteleri öğrencileri bir haftada en fazla 20 saate kadar çalışabiliyor. Bununla birlikte Belçika’da yüksek lisans yaparken de çalışma imkânı vardır. İnsanlar Belçika’da almış oldukları eğitimin yanı sıra aynı zamanda yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptir.

Belçika’da yüksek lisans yaparken aynı zamanda çalışmayı düşünen pek çok öğrenci akademik ve yaşam giderlerini karşılamak amacı ile çalışma haklarını kullanıyor. Belçika’da Türk vatandaşları pek çok farklı alanda kendileri için iş imkânı bulabiliyorlar. Belçika’da Türk vatandaşlarının en fazla çalışmış olduğu iş türleri arasında ise; kasiyer, tamir, zanaat ve hizmet sektörü çalışanı, tarım ve şoförlük işleri vardır. Bununla birlikte Belçika’da faaliyet gösteren Türk şirketleri kendi bünyelerinde çalışmaları için Türkiye’den işçi de götürüyorlar. Öte yandan Belçika’da gönüllü olarak çalışma başvurusu yapmak isteyenler, ilgili mercilere başvurularını yapabiliyorlar.

Avrupa gönüllü hizmeti programına katılmak isteyen kişilerin yaş aralığı, 18 ila 30 yaş olarak belirlenmiştir. Belçika’da gönüllü olarak çalışma başvurusu yapmak isteyen kişiler gerekli evraklarını tamamladıktan sonra internet üzerinden online olarak Belçika iş başvurusu  başvurularını tamamlayabilirler.
Tüm bu işlemler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Özet:
Sosyal Medya'da Paylaş
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

İlgili Yazılar

Call Now Button